İşbirliğini (Kooperasyon) Keşfetmek

Nil Özdurdu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.
  • 14 Ocak 2016
  • 7.606 kez görüntülendi.

images

 

Tüketim toplumu ve çağın koşulları,birçok ülkede insanı bireyselleştirmiş,acımasız bir harcama çılgınlığına boğmuş, buna bağlı olarak da daha çok çalışmasını neredeyse zorunlu kılmıştır.Kendi bireysel gereksinimlerini ve arzuladıklarını  elde edebilmek için insanlar yoğun bir mücadele içerisindedir.Sosyal liberalizm insanı bireyselleştirmiş ve onu toplumda tek başına bırakmıştır.

Bu yıkmanın yolunu arayan çağımız insanlarının tek kurtuluşu “diğer insanlarla işbirliği” yapmaktır.Yeniden bir araya gelme,birlikte üretme ve tüketme,diğer toplumsal alanlarda da birlikte bulunma,yalnızlığını kıracak tek çözüm gibi durmaktadır.

Sonunda insanlar “işbirliği ruhu”nu keşfederek yalnızlıklarından sıyrılabileceklerdir. Bu sıyrılmadaki temel araç “kooperatifçilik” olabilir.Yıllardır unutturulmuş,dışlanmış,görmezden gelinmiş “kooperasyon bilinci” sosyolojik bir değerdir.

Her alanda kooperasyon(işbirliği) yapılabilir,yasal statüde kooperatifler kurulabilir.Tek engel insanların bunu isteyip istemeyeceğidir. İşbirliği ruhunu günümüzde keşfeden dini cemaatler,vakıflar ve diğer türden yapılanmalar kendi gönüldaşlarını bu dinamik ile bir arada tutabilmektedir.Sıradan vatandaşlar,yalnız başlarına bu ağır ve canavar ekonomik şartların üstesinden tek başlarına gelmeye çalışmaktadır.Ortaklaşa kurulmuş şirketler,işbirliği ruhunu canlandırmaktan uzak,üyelerin bireysel kar arzularını giderdikleri,çoğu aile bağlarına dayanan ve topluma hiçbir değer kazandırmayan kuruluşlardır.

Az önce her alanda kooperatif kurulabilir demiştik.Düşünün; toplumda korumasız,eğitimsiz,engelli,çaresiz,işsiz vs. insan kesimleri var.Bunlara ne devletin ne de hayırseverlerin yetişmesi mümkün.Bunlara yapılan her yardım onları biraz daha toplumun dışına itmekte ve toplumsal barışı zedelemektedir.

Gelin 21.yy’da kooperatifçiliği yeniden keşfederek toplumsal barışı,işbirliği ruhuna dayandıralım.Unutmuş olduğumuz imece kültürünü yeniden uygulayalım.Hem kültürel değerlerimiz hem de çalışkanlığımız buna zemin hazırlayacak derecede uygundur.

Yardımlaşan,paylaşan,birlikte anlamlı değerler üreten,kendi yarasını kendi saran bir toplum isteniyor ise kooperasyon kültürü belki tek aracımız.

Nil  ÖZDURDU

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
Pre-Endüstriyel Toplumlar - 4 Ağustos 2016
Devrilmez Yeşilçam - 15 Haziran 2016
8 Mart Sadece 24 Saat - 4 Mart 2016
Toplumlarda Akrabalık - 17 Şubat 2016
Edebi Sosyoloji - 3 Şubat 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ