IŞİD Musul’da 1,5 milyon sivilli kalkan yapacak

  • 20 Mart 2015
  • 417 kez görüntülendi.
IŞİD Musul’da 1,5 milyon sivilli kalkan yapacak

Irak ordusu ve halk seferberlik güçleri Tikrit’i Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) kurtarmak için kanlı bir mücadele yürütürken IŞİD Musul savaşına hazırlık yapıyor.IŞİD, Irak ordusu ve uluslararası güçlere karşı vereceği kaçınılmaz savaşta Musul’un bir buçuk milyonluk nüfusunu canlı kalkan olarak kullanmayı planlıyor.

Musul halkı, IŞİD’in kalesi hâline gelen şehirlerinin kurtarılması için uluslararası koalisyonun hava desteği ve belki ABD kara kuvvetlerinin de katılımıyla büyük bir savaşın beklentisi içinde. IŞİD militanları Musul’da siperler kazıyor, yüksek bir duvar örüyor ve artık Musul sakinlerinin gözünden kaçmayan başka önlemler alıyor.

MÜTEAHHİTE 4 BİN DOLARA HENDEK KAZDIRDILAR

Sabah El Ali takma ismini kullanmayı tercih eden bir Musullu, Al-Monitor’a “Büyük araçlar haftalardır şehrin etrafında siper kazıyor.” diye anlatıyor. Ali’ye göre yaklaşık 2 metre genişliğinde ve bir buçuk metre derinliğinde olan bu upuzun siper, kentin batı ve güneyini çevreleyerek Musul’a en yakın yerleşimin 10 kilometre yakınına kadar uzanıyor. Ali, bu siperin kazılmasını yoğun bir çalışma gerektiren devasa bir iş olarak tarif ediyor. IŞİD, bu amaçla siperin her kilometresi için bir müteahhite 4 bin dolar ödemeyi kabul etmiş.

İsminin gizli kalması koşuluyla Al-Monitor’a konuşan Musul belediyesinin bir çalışanı, IŞİD’in belediyenin hizmet araçlarını kullanarak şehrin ana girişlerinde tahkimat noktaları oluşturduğunu, yollara gözle görülen patlayıcı dolu variller yerleştirdiğini anlatıyor. Bu çalışmaların yürütüldüğü noktalar koalisyon güçlerinin bombaladığı bölgelerden çok da uzak değil. Öyle ki 15 Şubat’taki hava saldırılarında birkaç iş makinesi de hedef alınmış.

Belediye çalışanı, IŞİD’in şubatta kendisinden alıp el koyduğu delme teçhizatının da bir hava saldırısında tahrip edildiğini söylüyor. IŞİD bu teçhizatla Musul’un güneyinde bulunan Es Sahaci’de tahkimat noktaları oluşturuyormuş.

Aynı kişinin verdiği bilgiye göre Musul’da yol kenarlarında yüksek bir duvar da örülüyor. Duvar, Irak güvenlik güçlerinin şehrin batı girişi Bavabat El Şam’da koalisyonun hava saldırılarına karşı korunmak için kullandığı beton bloklardan yapılmış.

Musul’daki görgü tanıklarına göre IŞİD, şehrin dışında siperin yaklaşık bir kilometre ötesine beton bloklar yerleştirerek ikinci bir savunma hattı oluşturuyor. Duvar, IŞİD’in sıkı denetiminde olan bölgeler hariç Musul yolunun her iki tarafına arabaları engelleyecek şekilde dikilmiş.

MUSUL’A GİRİŞLER IŞİD’İN KONTROLÜNDE

IŞİD bir savaş beklentisi içinde ve tüm kapasitesini kullanarak bu savaşa hazırlanıyor. Uluslararası koalisyonun yoğun bombardımanlarına rağmen örgüt, kontrolündeki sanayi bölgelerinde bubi tuzaklı araçlar, bombalar ve patlayıcı variller yapmaya devam ediyor. Dahası Musul’a girişleri engellemek için şehrin giriş noktalarını ve ana yolları ateşe tutuyor.

Hazırlıklar gizli kapaklı yapılmasa da Musul’da pek az insan bunların detaylarından haberdar. Zira halk devamlı korku içinde. Ancak Musul sakinleri yabancıların belki de gözünden kaçacak başka bazı detaylar da aktarıyor. Örneğin IŞİD mensupları, çarşıda dolaşırken veya halkın önünde sivilleri cezalandırırken işlerin yakında tersine dönebileceği korkusuyla yüzlerini maskeyle gizlemeye başlamış.

MUSUL’DAN DIŞARI ÇIKMAK, NEREDEYSE İMKANSIZ

Musul halkını en çok korkutan şey ise şehirden çıkamamaları. Örneğin Musullu Ahmed Hamdani ve ailesi iki haftadır Irak devletinin kontrolündeki herhangi bir bölgeye gitmeye çalışıyor ama nafile.

Bir seyahat acentesinde yönetici olan Halid Yunus şunları aktarıyor:

“Birçok aile tehlikenin yaklaştığını hissediyor ve kaçmaya çalışıyor. Askeri harekâtın çok sert olması bekleniyor. Fakat IŞİD militanları, uçuşları askıya almamızı ve seyahat acentelerini kapatmamızı emretti.”

KENTTEN AYRILAN KEFİL BIRAKIYOR

İsminin gizli kalması kaydıyla Al-Monitor’a bilgi veren Musullu bir doktora göre de İŞİD’in son talimatları uyarınca bir tek hasta kişiler Musul hastanelerinde tedavilerinin olanaksız olduğunu ispatlamak koşuluyla şehirden ayrılabiliyor. Başında IŞİD mensubu Tunuslu bir doktorun bulunduğu bir komisyon bu konuda tıbbi raporlar vermekle görevlendirilmiş.

Sağlıklı kişilere ise artık seyahat izni verilmiyor. Al-Monitor’a bilgi veren doktor, ailesini ziyaret amacıyla Bağdat’a gitme izni alabilen nadir kişilerden biri. Ailesini dört aydır görmeyen doktor Bağdat’ta sadece iki hafta kalıp Musul’a dönmüş. Kentten ancak geri dönmek koşuluyla ayrılabilmiş ve bunu da bir akrabası taahhüt etmiş. Doktorun dönmemesi hâlinde o akrabasının öldürüleceğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ