IŞİD tarihi Tedmur kentini de ele geçirdi

  • 21 Mayıs 2015
  • 511 kez görüntülendi.
IŞİD tarihi Tedmur kentini de ele geçirdi

Tedmur’daki yerel aktivistlerden Ömer Hamza, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının birkaç günden bu yana saldırılarını sürdürdüğü Humus’un doğusundaki tarihi Temdur kentinde denetimi sağladığını söyledi.

Rejim güçlerinin kentten kaçtığını vurgulayan Hamza, “IŞİD kentte kontrolü sağladıktan sonra meşhur Tedmur Hapishanesi’ndeki tüm tutukluları serbest bıraktı. Cezaevinden kaç kişi çıktığını bilmiyoruz ama tüm tutuklular bırakıldı. IŞİD’in, Tedmur çevresinde rejim güçlerinin olduğu yerlere saldırısı devam ediyor” dedi.

“REJİM TEDMUR’DAN TARİHİ ESERLERİ ÇALDI”

Esed güçlerinin Tedmur’dan çekilirken kentteki müze ve tarihi eserleri yağmaladığını öne süren Hamza, “Esed güçleri, IŞİD’in kentte saldırısını fırsata dönüştürerek kentteki müzeleri yağmaladı. Rejim güçleri çok sayıda tarihi eseri çaldı. Rejim şimdi, müzelerde kaybolan eşyaları IŞİD’in çaldığını iddia edecek” yorumunu yaptı.

Orduya ait savaş uçaklarının, tarihi kenti yoğun bir şekilde bombaladığına aktaran Hamza, kentteki halkın, rejimin hava saldırılarından dolayı ve IŞİD korkusunda dışarı çıkmadığını dile getirdi..

Bu arada, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de Tedmur’un IŞİD’in kontrolüne girdiğini duyurdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ