İşlevsel Olarak Toplumsallaşma

Nil Özdurdu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.
  • 24 Mart 2016
  • 1.493 kez görüntülendi.

image

 

İnsanoğlu öğrenmeye açıktır.Hemen hemen her davranış insanlara toplumsallaşma yolu ile kazandırılabilir.Özellikle ana davranış usüllerini öğrenme sürecinde toplumsallaşmanın etkisi gayet nettir.”Günümüz sanayi-kent toplumu koşullarında çalışma yaşamı birçok insanın yemek yeme,uyuma… zamanlarını alışılmıştan apayrı saate kaydırmalarını (örneğin;gece çalışması) gerektirebiliyor.(Ozankaya,Ö.(1986).Toplumbilim,109)”Bu da toplumsallaşmanın devir değiştikçe farklı bir hal aldığını bize gösteriyor.
Toplumsallaşma süreci,bireylere rollerinin aşılanması demektir.Bu roller bireye öyle derinlemesine işler ki hemen her hareketimize yansır.Bu sayede sahip olduğumuz özelliklerin de yavaş yavaş farkına varır,kendimizi keşfederiz.Ne yapmaktan hoşlanıp nerelerde rahat hissedemediğimize,hobilerimize,fobilerimize kadar her şey yavaş yavaş böylece şekillenir.
Kişiliğimizi kazanmamızda ana,vazgeçilmez bir süreçtir toplumsallaşma.Zaten toplum,bireylerle ve onların hareketleriyle var olmaktadır.
Dünyaya geldiğimiz anda kendi kendimizi tam anlamıyla bilmeyiz bu yüzden toplumsallaşmamızda bir diğer etken önce ailemiz daha sonra da yavaş yavaş edindiğimiz çevredir.Falat ailede başlayan toplumsallaşma her zaman tam anlamıyla gerçekleşmez.Kuşaklar arası kopukluk kaçınılmazdır.
Değişik seviyede,değişik sosyal ortamlara yetişmek,bizi farklı karakter ve yapıda insanlar haline getirmektedir.Bu da kültürel renkliliğin artmasına katkıda bulunmakta,kıymetini bilene dünyayı daha yaşanır hale getirmektedir.
Sahip olduğumuz farklılıkları bizi ayıran unsurlar değil,aksine birleştirici bir güç olarak görmek en uygunudur.
Çok çeşitli etkinliklere,kültürlere,fikirlere açık olup onları sevgi ile kucaklamak insanlığımıza insanlık katacak,sığ bir birey olarak değil,renkli bir kişilik olarak toplumsallaşmamıza fayda sağlayacaktır.

Nil ÖZDURDU

YAZARIN SON YAZILARI
Pre-Endüstriyel Toplumlar - 4 Ağustos 2016
Devrilmez Yeşilçam - 15 Haziran 2016
8 Mart Sadece 24 Saat - 4 Mart 2016
Toplumlarda Akrabalık - 17 Şubat 2016
Edebi Sosyoloji - 3 Şubat 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ