İsrail genel seçimlerinde oy verme işlemi başladı

  • 17 Mart 2015
  • 434 kez görüntülendi.
İsrail genel seçimlerinde oy verme işlemi başladı

İsrail’de 11 partinin katıldığı parlamento seçimleri bugün yapılıyor. Türkiye saatiyle 07:00-22:00 arasında gerçekleşecek olan seçimlerde sandık başına ilk giden isimlerden biri Binyamin Netanyahu oldu.

NETANYAHU’NUN RAKİPLERİ ÖNDE GÖZÜKÜYOR

Genel seçimler öncesi yapılan son anketlere göre, Parlamentoda İsaac Herzog (İşçi Partisi) ve Tzipi Livni (Hatnuah) ortak liderliğindeki Siyonist Birlik, Başbakan Netanyahu’nun partisi Likud’dan 4-5 iskemle daha fazla elde edecek.

ARAPLAR 3. BÜYÜK GÜÇ OLACAK

İsrail’de yapılacak genel seçimlerinde Arap partilerin yaşadığı büyük yükseliş öne çıkıyor. Bu seçimlere ilk kez blok kurarak giren Arap partiler, son 60 yıldır ilk kez parlamentoda 120 iskemlenin 15’ini kazanarak, 3. büyük güç olabilir.

ARAP PARTİLERİN PARLAMENTODA ETKİSİ

Arap partilerinin bu hamlesiyle çok parçalı İsrail parlamentosunda koalisyon pazarlıkları sırasında Arap partilerin artık daha fazla etkiye sahip olacakları düşünülüyor.

İLK İŞİ ABD İLİŞKİLERİ OLACAK

Öte yandan İşçi Partisi lideri Isaac Herzog, daha önce yaptığı açıklamada, “Kazanırsam ilk işim uçağa atlayıp Amerika’ya gidip ilişkilerimi düzeltmek olacak.” demişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ