İsrail Yemen’e nötron bombası attı iddiası

  • 26 Mayıs 2015
  • 654 kez görüntülendi.
İsrail Yemen’e nötron bombası attı iddiası

nötron bombası

Yemen’de Suudi Arabistan liderliğinde 10 ülkenin katıldığı koalisyon tarafından, Şii Husi militanlarına yönelik 26 Mart 2015’te başlatılan operasyona dair çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Veterans Today isimli haber sitesindeki habere göre Suudi Arabistan, Yemen’de nükleer silah kapasitesinde sayılan nötron bombaları kullandı. Haberde söz konusu bombaların sadece İsrail’de bulunduğuna dikkat çekildi. Bombaların F-16’lardan atıldığı kaydedildi.

Suudi Arabistan’da F-16 jetlerinin bulunmadığına dikkat çekilen haberde, bombaların ve jetlerin İsrail’den tedarik edilmiş olabileceği ihtimalinin üzerinde durulduğu ileri sürüldü.

Habere kaynak olarak Yemen’de çekilen görüntüler gösterildi.

20 Mayıs 2015’te Nukum Dağı’nda çekilen görüntülere yer verildi. Bombardımanın ardından oluşan mantar şeklindeki duman kütlesinin nötron bombasına ait olduğu belirtildi. Görüntüleri inceleyenler arasında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun eski müfettişlerinden Jeff Smith’in bulunduğunun altı çizildi.

“GÖRÜNTÜLERDEKİ ETKİYİ NÖTRON BOMBASI ÇIKARABİLİR”

Haberde görüntülere dair şu detaylar verildi:

A) Görüntülere göre atılan bomba 900 kilogramlık konvansiyonel bir bomba değil.

B) Saldırıyı yapan uçakların F-15 ya da F-16 tipi jetler olduğu var sayılırsa, bu etkiyi ancak bir nötron bombası yaratabilir.

C) Görüntülerdeki patlamanın boyutu, dumanın rengi, mantar şeklindeki bulutun havada kalma süresi ve infilak anında kamerada çakan beyaz ışık da nötron bombası iddialarını destekliyor.

D) Bombalamayı büyük ihtimalle Suudi Arabistan ordusunun renklerine boyanmış İsrail ordusuna ait bir F-16 uçağı gerçekleştirdi.

İSRAİL’DEN SUUDİLERE DEMİR KUBBE

Londra’da Arapça olarak yayımlanan Ray el Yevm gazetesinde hafta sonu yer alan bir özel haberde de Suudi Arabistan-İsrail işbirliğine dair farklı bir iddia ortaya atılmıştı. Haberde İsrail yönetiminin, Yemen sınırından Şii Husi milislerin saldırılarıyla karşı karşıya kalan Suudi Arabistan’a Demir Kubbe Savunma Sistemi’ni kullanması teklifinde bulunduğu öne sürülmüştü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ