İşsizlik Sorunu

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
  • 29 Eylül 2015
  • 1.190 kez görüntülendi.

images

İşsizlik ülkelerin  sosyo-ekonomik durumuna bakıldığında  genel bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İşsizlik  genel anlamıyla her hangi bir işte çalışmama durumu olarak tanımlanabilir. Türkiye ve diğer birçok ülke bu sorunla karşı karşıyadır.

Ben iş bulamama da iki boyuta değinmek istiyorum.İlki kendisini o işi yapmaya layık görmeyen  ya da iş beğenmeyen insanların oluşturduğu grup. Bu tarz insanları çevrenizde görmüşsünüzdür .Masa başı olsun , çok çalışmamayım e maaşıda iyi olsun bir zahmet modunda olup kendi vasfına bakmadan iş beğenmeyen insanlar .(Elbette burada  kendini çok iyi yetiştirmiş işinde uzman olmuş ve gerçekten işini sadece kendi işini yapmak için eleme yapan insanları ayırıyorum.)Bu bakış açısına sahip bireyler iş bulmakta daha çok zorluk çekerler  çünkü beklentileriyle iş verenlerin beklentileri farklı olmaktadır . Ben yazımda ikinci ve daha önemli olan gruba değinmek istiyorum.Bir birey ana okulundan başlayıp eğitim sürecine dahil  oluyor .Eğitim sistemindeki pek çok aksaklıkla beraber yetersiz ve genelde tatmin etmeyici eğitimlerle sabırsız ,diyalog kurmada zorluk çeken , öğrenciyi notla tehdit eden eğitmenlerle bir şekilde lise eğitimini tamamlıyor daha sonra bir umutla ,güzel hayallerle üniversite sınavlarına hazırlanıyor sınavlar açıklanıyor ve istediği bölüme yerleşen öğrenci maalesef azınlıkta kalıyor .Ailesel faktörler , ekonomik durum vb. gibi etmenler yüzünden istediği alan değil de her hangi bir programa yerleşiyor  öğrenci çünkü o kadar çok üniversite ve o kadar çok bölüm var ki mutlaka birisine puanı yetiyor. Ne yazık ki bir ülkede çok fazla okulun olması çok iyi eğitim seviyesine sahip olduğunu göstermiyor keşke böyle olsaydı demekle yetiniyoruz sadece .Çok üniversite , çok bölüm ama yılda bir iki kişi alım .. Üniversite tercih ederken tercih edilen bölümün iş imkanlarında birçok şey yazarken bu sadece teoride kalıyor .Yani iş bulmak için üniversite mezunu olmak yetmiyor. Üniversite diplomasının yanına birkaç lisan birkaç önemli sertifika dahi ekleniyor bu bile yetemeyebiliyor. Bu durumda da işsizlik var deyip söylenmek yerine kimse elini taşın altına koyup işsizliğin nedenleri neler bunlara çözüm arayalım demiyor.

Bir birey güçlüklerle , zorluklarla ,vizesiyle ,finaliyle ,hocaların binbir türlü kahrı ve egosuyla okulunu bitiyor  gireceği kurumun şartlarına bakıyor detay da detay fakat içeride çalışanlara bakınca tek bir detay yetiyor; tanıdığının olması . Evet maalesef bunu aleni şekilde söyleyen insanlar bile oluyor : üst makamdan tanıdığın var mı diye çünkü işi üst makamdan tanıdık yapıyor nasılsa aldığın eğitim , staj  deneyimlerin, diploman  hepsi  birden önemsiz oluyor sadece tanıdık yeterli oluyor. Belki o birey o işi hakkıyla yapacak vasfa sahip değil fakat tanıdığının olması işi almasına yetiyor . Malesef ki bu çok ciddi bir kanayan yara çok fazla şahit olduğum , herkesin de şahit olduğu bir kanayan yara . Zaten bir çok problemin sebebi buradan kaynaklanıyor. Herkes eğitimini aldığı işi yapsa . öğrendiği , bildiği alanda çalışsa sorun kalmayacak gibi. Her yıl milyonlarca İİBF mezunu veriyor üniversiteler e o halde nerde iş imkanı neden işletme mezunu insan işini değil de öğretmenlik yapıyor? Çünkü mecbur bırakılıyor ya da neden fizik eğitimi almış bir insan bir sosyoloğun yapacağı işi yapmaya çalışıyor ,onu da geçtim lise mezunu bir insan sırf tanığı olduğu için üniversite mezununun girmek için çabaladığı kurumda çalışabiliyor . İşte buradan nasıl bir verim beklenebilir ki ? Kimseyi suçlayamıyorum çünkü kimse  yapmak istediği iş dururken yapmak zorunda olduğun işi istemez .. Düşünsenize eğitimli insanların sayıca arttığı , aldığı eğitim doğrultusunda çalıştığı ve kazandığı bir Türkiye’yi ne kadar da güzel değil mi?

Sorunun daha farklı boyutları ise bir işe sahip olmayan bireyde bıraktığı psikolojik hatta fizyolojik etkiler. Yıllarca iş bulamadığı için intihar eden bireyler görüyoruz .Bunu da yine toplum yapıyor aslında sanki okulu biten bireye hemen iş hazır gibi daha dinlenmeden mezuniyetini anlayamadan bireye hemen nerede işe başlayacağını soruyoruz falancanın kızı oğlu şurada işe başlamış diye karşılaştırma yapıyoruz. Kim ister işsiz kalmayı , kim istemez mezun olur olmaz işini yapmayı ? Birey zaten içinde çelişirken birde toplumun sorularıyla başa çıkmaya  çalışıyor. Sonunda da psikolojisi bozulabiliyor.

Birde tabi cinsiyetin iş bulmada etkisinden de bahsetmek gerekiyor . Kadınlar iş bulmada daha çok engelleniyor . Bedeniyle ön plana çıkacağı işlerde daha çok kadın tercih ediliyor onun dışında  aynı mevkide bir erkekle çalışsa da erkeğin aldığı maaşın çok daha azını alıyor.

Daha da sıralanacak çok fazla ölçüt var fakat burada noktalamak istiyorum . Olumlu düşünüp olumlu yaşamayı umut eden birisi olarak her geçen gün bu sorunla yüz yüze kalıyoruz  ama yine de olumlu düşünmek istiyorum .Yine tekrarlıyorum , eğitimli insanların artığı insanların kendi işini severek yaptığı güzel bir Türkiye hayali ve umuduyla…

Asuman ŞAYF

Sosyolog/Aile Danışmanı

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    birde tecrübe aranıyor malesef….2. üniversitemi okuyorum satış elemanı olmak için başvurduğum bi iş bana eğitimin bu iş için çok fazla diyerek geçiştirmişti mesela :) asıl sorun tanıdık olmamasıydı… aynı işyerine 2. defa başvurduğumda da bu defa tecrübemin olmadığı bahane edilmişti…ben anlamıyorum istediğimz halde başvurduğumuz her yerde tecrübe diyerek reddedilirsek biz ya da ben nerede iş bulacam çok merak ediyorum…asıl mesele tecrübede de değil eğitimde asıl mesele torpil tanıdık meselesi malesef…

    1. Asuman Şayf dedi ki:

      malesef öyle tutarsız bir sistem var ki kendim de şahit oldum .Herkes deneyim istiyr ama kimse iş vermezse nasıl deneyim sahibi olacağız bu konuda çok haklısınız.Ki malesef bu ülkede artık işi ne kadar iyi yapabileceğin , aldığın eğitim hiç önemli değil bu ülkede ne kadar yüksek mertebede tanıdığının olduğu önemli .Vasıfsız çalışanın yaptığı işin sonucu da ortada .Allah sonumuzu hayır etsin..

BİR YORUM YAZ