İtalya başbakanından göçmen faciası hakkında açıklama

  • 20 Nisan 2015
  • 427 kez görüntülendi.
İtalya başbakanından göçmen faciası hakkında açıklama

göçmen faciası

Akdeniz’de, İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede dün gece yarısı yaşanan göçmen faciasından dolayı bugünkü bütün programlarını iptal ederek Roma’ya dönen Renzi, başbakanlık sarayı Chigi’de konuyla ilgili bakanlarıyla yaptığı olağanüstü toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

BATAN GEMİDEN 28 KİŞİ KURTARILDI

Batan tekneye ilişkin, “Gerçekler halen bulanık” ifadesini kullanan Renzi, faciaya dair bilgi vererek, “Şu anda kadar kurtarılan 28 göçmen, cesedi denizden çıkarılan 24 kişi var” dedi. Renzi, daha önce 49 olarak açıklanan kurtulanların sayısını 28 olarak bildirdi.

İtalya’nın arama kurtarma çalışmalarında olağanüstü bir gayret içerisinde olduğunu bölgede yardım çalışmalarına katılan 18 gemiden 7’sinin İtalya’ya ait olduğunu ve bunun yanı sıra 3 hava ünitesinin destek verdiğini söyledi.

Durumun dramatik olduğunu dile getiren Renzi, bu insanların savaşlardan kaçtığını belirterek, yakınlarını kaybedenlere taziyelerini iletti.

Matteo Renzi, “İtalya, kimi zaman yalnız kimi zaman ise uluslararası kuruluşlarla bu konuda olağanüstü bir iş çıkarıyor” diyerek, ülkesinin kaçak göçmenler konusunda çoğunlukla yalnız bırakıldığını ifade etti.

Başbakan Renzi, şöyle devam etti:

“Bu bir Avrupa trajedisi, bu Akdeniz’in trajedisi. Bizim istediğimiz denizdeki bu aciliyet karşısında daha fazla yalnız bırakılmamak. Bizim siyasi sorunumuz, insanlık onuru için insan kaçakçılığını önlemek. İtalya, en kısa zaman Avrupa Konseyi’nin olağanüstü toplanmasını istemekte.”

Renzi, kaçak göçmen trafiğiyle ilgili 976 kişinin de tespit edilerek tutuklandığını bildirdi.

İtalyan sahil güvenlik botlarına yardımcı olan Malta’ya da teşekkür eden Başbakan Renzi, faciada hayatını kaybedenleri taşıyan bir botun şu sıralarda Malta’ya gitmekte olduğu bilgisini de paylaştı, Maltalı mevkidaşıyla yarın Roma’da bu konuyla ilgili görüşeceğini açıkladı.

Malta Başbakanı Joseph Muscat da yaptığı açıklamada, AB’nin kaçak göçmen sorununu inkar edemeyeceğini bildirdi.

RENZİ, MOGHERİNİ İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan facianın ardından kendi kurmaylarıyla bir araya gelen Renzi’nin, AB Güvenlik ve Dışişleri Yüksek Temsilcisi İtalyan Federica Mogherini ile de başbakanlık sarayında görüştüğü belirtildi.

La Repubblica gazetesindeki habere göre, Mogherini, İtalyan yetkililere gösterdikleri çabadan ötürü teşekkür etti. İkilinin, bu tür vakaların yaşanmasının önüne geçilmesinin sadece ortak AB politikalarıyla olabileceğinin üzerinde durduğu ifade edildi.

FACİA İLE İLGİLİ SORUŞTURMA

Bu arada, faciayla ilgili İtalya’nın Katanya kentinde soruşturma açıldığı da gelen haberler arasında yer aldı. Faciadan kurtulan bir göçmenin bu kente getirilmesi sebebiyle olayla ilgili soruşturmanın bu kentin savcılığı tarafından yürütüleceği belirtildi.

İtalya İçişleri Bakanlığı, İtalya’ya yılbaşından bugüne kadar gelen kaçak göçmen sayısını açıkladı. Bakanlık açıklamasında, bu sayınının 23 bin 556 olduğu, geçen yıl aynı dönemde bu sayının 20 bin 800 olduğu ve bir senede yüzde 30’luk artış yaşandığı bildirildi.

BANGLADEŞLİ YOLCU: 590 KİŞİ VARDI

İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica’da yer alan haberde, batan tekneden kurtarılarak Katanya’da tedavi altına alan Bangladeşli bir kişinin, Libya’nın 70 mil kuzeyinde batan teknede 950 civarında kişinin bulunduğunu, bunların 200’ünün kadın, 40-50 kadarının da çocuk olduğunu söylediği belirtildi.

Haberde, kaçakların Cezayir, Mısır, Bangladeş, Somali, Nijerya, Senegal, Mali, Zambia ve Gana vatandaşları olduğu ifade edildi.

Bangladeşli kaçağın anlattıklarına yer verilen haberde, kaçakların bindirildikleri balıkçı teknesinin Trablus’un doğusundan hareket ettiği, Libya’nın 70 mil açığındayken uydu telefonuyla Roma’daki İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığından yardım talebinde bulunulduğu bildirildi.

Facianın, yakından geçen bir gemiden yardım talep etmek için göçmenlerin hep birlikte bir tarafa yüklenmesi sonucunda teknenin dengesinin bozularak ters yüz olmasıyla yaşandığı kaydedilmişti.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de faciadan şu ana kadar 28 kişinin kurtulduğunu, 24 kişinin cesedinin denizden çıkarıldığını belirmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ