İzmir’de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz

  • 05 Haziran 2015
  • 516 kez görüntülendi.
İzmir’de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz

İzmir’de, otobüs, metro, hafif raylı sistem ve deniz ulaşımında entegre olarak kullanılan elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde yenilenen ihalenin ardından sistem değişikliğinde yaşanan sorun İzmirlilere yaradı.

TOPLU ULAŞIMDA ZORUNLU ÜCRETSİZ DÖNEM

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi ESHOT tarafından elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde bir önceki sözleşme süresinin 31 Mayıs’ta bitecek olması nedeniyle 13 Ocak’ta yenilenen ihalede, farklı bir firmanın ihaleyi kazanması sonrası yaşanan gelişmeler, İzmir’de toplu ulaşımda zorunlu olarak “ücretsiz” dönem getirdi.

İzmir’de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz VİDEO

1 HAZİRAN’DA DEVRALDI

İhaleyi kazanan Kartek firmasının 1 Haziran’dan itibaren devraldığı “elektronik ücret toplama sisteminde”, bakiye yükleme cihazları ile araçlara binişlerde kullanılan validatörler (kart okuma cihazı) çalışmadı. Toplu ulaşımda aksama yaşanmaması için 4 gündür İzmir’deki belediye bağlı şirketlerince işletilen otobüs, metro, hafif raylı sistem ve vapurlar, ücretsiz olarak hizmet veriyor.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN SUÇ DUYURUSU

Yaşanan sorunun eski işletmeci Kentkart A.Ş.nin, şifre ve kodları değiştirerek, sistem devri işlemini kilitlemeye çalıştığını iddia eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, konu hakkında yaptığı açıklamada, işletme süresinin dolmasının ardından sistemin şifre ve kodlarının eski işletmeci Kentkart A.Ş. tarafından değiştirildiğini ve bu yolla sistem devri işletmesinin kilitlenmeye çalışıldığı öne sürüldü.

Bu durumun, bağımsız uzman kişiler ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından da tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, vatandaşların toplu ulaşım hizmetine yönelik sıkıntı yaşamaması için azami çaba harcandığı ifade edildi.

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, devam eden sistem değişikliği çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada ise araçlardaki validatör ve turnikeler ile bayilerdeki dolum cihazlarının tamamının yeni programla sorunsuz bir şekilde yeniden çalışması için sürdürülen operasyonun, güvenlik sistemine izinsiz müdahaleler nedeniyle henüz tam anlamıyla sonuçlandırılamadığı bildirildi.

Açıklamada, günlük 1 milyon 700 bin biniş ve dolum ortalamasına sahip sistemin güvenli şekilde çalıştırılması amacıyla yürütülen operasyonun aralıksız sürdüğü kaydedildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ