Kadın Cinayetleri

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
 • 24 Haziran 2015
 • 2.017 kez görüntülendi.

fft81_mf3485286

Her gün haberlerde karşılaştığımız üzücü bir durumdur ‘’kadın katli’’.. O kadar sıradanlaşmış ve normalleşmiş.Gün geçmiyor ki  içerisinde öldürülmeyen ,tecavüze uğramayan, şiddete maruz kalmayan kadınların olmadığı haberler olsun.Ayrıca bizler sadece haber olanları görüyoruz kim bilir daha haberlere konu olmayan daha niceleri bulunmakta.Boşanmak istediği için kocası tarafında öldürülen , ayrılmak istediği sevgilisi ve arkadaşları tarafından tecavüze uğrayan , bindiği otobüste gözü dönmüş şoförün canice saldırısına maruz kalan ,babası , amcası abisi tarafından ensest ilişkiye zorlanan ve ses çıkarmaması için tehdit edilen,  mesajlarla taciz ve tehdit edilen ve en sonunda kaçırılan, evine internet bağlamaya gelen adam tarafından tacize maruz kalan ve öldürülen onlarca kadın her gün yanımızdan geçmekte bu zorlukları yaşamakta ve maalesef haberlere konu olmakta..

Çok sevdiğim bir hocam çok anlamlı bir cümlesiyle devam etmek istiyorum ‘’batılı tasvir, saf beyinleri bulandırır’’ . Aslında olan biteni özetlemeye yetecek çok çok anlamlı bir cümle. Özellikle son yıllarda yaşanan kadın cinayetleri, tecavüzleri ve şiddeti gibi vakıalarda oldukça artış gözlemlenmektedir.Maalesef her zaman vardı fakat bu tür haberlerin medyada düşünülmeden atılan başlıklarla yer alması çaktırmadan insanlara normalleştirilmeye çalışılması daha da artmasına sebep olmaktadır.

Şahit olmuşsunuzdur ‘’ kadın hak etmese o dayağı yemez’’ ya da ‘’ mini etek giymiş baksana  demek ki o da istemiş ki hak etmiş tecavüzü’’ gibi yapılan iğrençliğe kılıf giydirilmeye çalışmalara, damgalamalara. Haberlerde görürüz üniversite öğrencisi genç bir kızın tecavüze uğradığı sonrada öldürüldüğünü ama hemen ardından zaten uzun zamandır değişik davranıyordu , çok alkol alıyordu erkeklerle çok takılıyordu gibi söylemleri. İşte tam da burada yapılan ahlaksız davranışın nasıl da meşrulaştırılmaya çalışıldığını görmekteyiz böyle böyle saf beyinlerin aklı bak işte hak etmişlerle dolmakta üstelik neredeyse kalkıp alkış tutacak duruma gelmekte. Öyle ki hareket halindeki halk otobüsünde yanındaki erkekten rahatsız olan kadın erkeği uyarınca ‘’ senin gibilerin üstüne boşuna çıkılmıyor ‘’ gibi iğrenç bir ifadeyle karşılaşabilmekte. Yani diyor ki sözüm ona beyefendi bunca yapılanlar oh olmuş pek güzel olmuş e şimdi müsait olsa aynısından sana da yaşatırdım..

Yolda korkarak yürüyen , ıssız bir sokaktayken eline telefonu alıp abisiyle ,  babasıyla konuyormuş gibi yapan otobüste tek kalınca ödü kopan kadınları bilir misiniz ?Onlardan niceleri aramızda değil, yarın sıranın kimde olduğunu nereden bileceğiz? Her gün birden fazla can  kurban gidiyor libidosuna sahip olamayan erkeklere. Bir canın acısını atlatamazken üzerimizden başka bir canın acısı dindi ruhumuza .. nasıl acı çekti nasıl direndi teslim olmamak için kim bilir ki zorluklar tespit edildi vücudunda sonra ne oldu teslim olmak istemeyince öldürüldü dereye atıldı fak ne peki diğerlerinden ? Yine masum bir kadın yine beyni  yerine cinsel organıyla hareket eden erkekler ve sonunda canice ölüm, gözyaşı içinde aileler.. Sonra o caniler yakalanınca ne oluyor peki , rızası vardı diye indirim alıyor suçuna , ya da mahkemede çok iyi oluyor melek oluyor iyi hal indirimi alıyor , olan kime oluyor peki?  O halde her cinayette , her tecavüzde , her şiddette hepimiz naralar atıyoruz da neden bitmesi bir kenara bir gram azalmıyor? İşte burada herkesin kendini bir kenara çekip bir sorgulaması gerekir

Öncellikle annelerin babaların çok iyi eğitilmesi gerekir. Oğlu bir kızla ilgili her şeyi rahatça anlatabilirken anlına kurşun yiyen kızların hesabını sormak gerekir. Canice tecavüz eden haysiyetsizin   tecavüze uğrayan masumun neden toprak altında olduğunu sormak gerekir? Neden erkeğin elinin kiri iken namussuz damgasını o masumun yediğini sormak gerekir.. Daha çok şey sormak gerekir de ..

Sözün özü; böyle yetişen bireylerin toplum içinde rahatça dolaşmasını sağlayan , onlara bu rahatlığı veren yine içinde yetiştiği toplumdur.  Kişilik oluşumu  en temel çocuklukta şekillenmeye başlar işte bu dönemlerde namusun sadece kadına ait olmadığını çocuğa öğretmek gerekir , kendisini de doğuranın bir kadın olduğunu nasıl kendi ailesine kız kardeşine laf gelmesini taciz edilmesini istemeyeceği gibi kendisinin de başkalarının kızlarını rahatsız etmemesi gerektiğini öğretmek gerekir. Sen erkeksin diye vurgulayıp onu haklı göstermek yerine sen insansın deyip farkına varmasını sağlamak gerekir.

Simsiyah bir gün daha bir masumun öldürüldüğü canice tecavüze uğradığı bir gün.Dilerim ki herkes üzerine düşeni yapar ve böyle haberler her geçen gün azalır..

Asuman ŞAYF

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. fatma dedi ki:

  Emeğine yureğine sağlık ..tam da içinde bulunduğumuz durumu gayet açık ve net bir şekilde aktarmışsınız..sizin gibi genç beyinlere ihtiyacımız var ..yazılarınızın devamını dileriz..

  1. Anonim dedi ki:

   Çok teşekkür ederim değerli yorumlariniZ için.

 2. Caner dedi ki:

  guzel yorumlama .. takdir ederimm

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   teşekkür ederim

 3. Hüseyin dedi ki:

  Kadınları aşağılayan kalıplaşmış sözlerin halen kullanılır olması bile başlı başına acı bir olaydır. Bu tür vahşetlerde kentlileşememiş kentlilerin bu kalılardan güç aldığı bariz bir şekilde açıktır.

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   evet söylem de yaptırımda cok etken , batılı tasvir saf beyinleri bulandırır malesef..

BİR YORUM YAZ