Kağıtsız hastane dönemi

  • 21 Mart 2015
  • 515 kez görüntülendi.
Kağıtsız hastane dönemi

sağlık bakanlığı

Bilgi teknolojileri aracılığıyla sağlığın geliştirilmesine odaklanan küresel ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Birliği’nin (HIMSS) Türkiye eğitim konferansı ve fuarı, Antalya’da başladı.

2 gün devam edecek konferansta sağlık sektöründe kamu-özel ortaklığı projeleri, sağlık hizmetlerinde bilgi teknolojileri ve mobilite, karşılıklı işletilebilirlik standartları, hastanın katılımı, kişiselleştirilmiş tıp ve genetik bilimi konuları tartışılacak.

AMAÇ HASTANELERDEN KAĞIDI KALDIRMAK

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, son 10 yılda sağlık teknolojileri açısından çok ilerleme kaydedildiğini belirtti. Amaçlarının hastanelerden kağıdın kaldırılması olduğunu belirten Birinci, bunun için dünyada en büyük organizasyon olarak gösterdiği HIMSS’le bir iyi niyet protokolu imzalanmış olduğunu belirtti.

“HASTANE SKORLARI HESAPLANDI”

Birinci, 2014 yılında HIMSS’in 200 hastane değerlendirmeye aldığını belirterek, “140’ın üzerinde hastanenin skorları hesaplandı ve 5 hastanenin HIMSS’teki seviyelendirmeye göre 6 seviyesinde olduğu anlaşıldı. 2014 Aralık’tan sonra 257 hastane değerlendirmeye alındı. 180’in üzerinde hastanenin skorları hesaplandı. Bu yıl da 6 hastanemizin seviyesinin 6 olduğu belgelendi. Bu dijital dönüşüm, hastalarımız adına, insanlarımız adına bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

“HEDEF SIFIR KAĞITLI HASTANE YARATMAK”

Birinci, 6’ncı aşamanın, hastaya verilmiş tedavinin doğrulandığı, hangi saatte hangi ilacın verildiğini gösteren süreç olduğunu belirterek, “Hedefimiz 6’da kalmak değil, tamamen sıfır kağıtlı hastane yaratmak” dedi.

“GELDİĞİMİZ NOKTAYI HAYRANLIKLA İZLEYEN ÜLKELER VAR”

Yıllar sonra bile hastanın ihtiyaç duyduğu anda kendisine ait veriye erişebilmesi gerektiğini belirten Dr. Birinci, bu kapsamda sürdürülen dijitalleşme ve kağıtsız hastane sürecini bütün tedavilerin kaydedildiği ve tedavinin doğru ölçüldüğü bir finale erişmek için yürüttüklerini kaydetti.

“ORTALAMAYI 5 SEVİYESİNE YÜKSELTMELİYİZ”

HIMSS’te Avrupa’nın seviye ortalamasının 3, Türkiye’nin ise 2.7 olduğunu belirten Birinci, amaçlarının bu ortalamayı 5 seviyesine yükseltmek olduğunu kaydetti. Birinci, “Çevremizde bizi izleyen birçok ülkeye model olabiliriz. Biz bu konularda global politikalar üretme açısından el attığımız projelerde öne geçtiğimizi fazlasıyla gördük. Sağlıkta harcanan paraya orantılı en yüksek memnuniyeti yakalamış ülkeyiz. Geldiğimiz noktayı hayranlıkla izleyen ülkeler var” diye konuştu.

HIMSS Başkanı ve CEO’su Stephen Lieber, Türkiye’nin sağlık hizmetlerinin bilgi teknolojileriyle dönüştürülmesi konusunda Avrupa liderliğine hızla ilerlediğini söyledi. HIMSS olarak Türkiye örneğini tüm dünyaya duyurmaya devam ettiklerini belirten Lieber, şunları söyledi:

“AMİRAL ROLÜNÜ 11 HASTANE ÜSTLENDİ”

“Bu yıl tanınan 6’ncı aşamadaki 6 yeni hastane ve geçtiğimiz yıl belirlenen 5 hastane ile Türkiye’de Elektronik Tıbbi Kayıt (EMR) uyum sürecinde ‘amiral’ rolünü üstlenen hastane sayısı 11’e çıkmıştır. Mutlak sayılarla belirtmek gerekirse, Türkiye Avrupa’da 6’ncı ve 7’nci aşamadaki hastaneler açısından İspanya ve Hollanda’nın ardından üçüncü en yüksek paya sahiptir.”


DİJİTAL KONSEPT DAHA HIZLI

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Mahir Ülgü ise 1994 yılında Türkiye’de sadece 3 hastanede faturalama süreçlerini kapsayan bilgi teknoloji sistemi olduğunu belirterek, 2004’te bu rakamın 72’ye ulaştığını söyledi. Bu tarihten itibaren yeni grafik tabanlı uygulamaların gündeme gelmeye başladığını kaydeden Ülgü, “2015 yılına geldiğimizde kağıtsız hastaneyi konuşur ve tartışır durumdayız. Dijital hastane konsepti daha hızlı, etkin, verimli, güvenli, kaliteli üst düzey bir sağlık hizmeti sunmaktadır” diye konuştu.

6 HASTANENİN İSİMLERİ

Bu yıl 6’ncı aşama Elektronik Tıbbi Kayıt Uyum Modeli (EMRAM) belgesi alan hastaneler Giresun Tirebolu Devlet Hastanesi, İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi, Bandırma Devlet Hastanesi, Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ