Kamyon Kasasında Ölüme Yolculuk

İsmail Atağan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 13 Temmuz 2015
  • 983 kez görüntülendi.

kaza_geliyorum_diyor_ama_h63532

 

Sistemler; mekanik olarak birbirini etkileyen dişlilerden oluşmuş düzeneklerdir. Devletler de mekanik sistemler gibi dişlilerden (bölümlerden) oluşur. Eğitim,hukuk,yönetim,tarım,ticaret vb. alanlar devlet sistemini oluşturan dişlilerdir. Bu dişlilerden birinde aksaklık olması durumunda sistemler tam anlamıyla çalışamaz ve bir süre sonra sistemin çöküp işlevsiz hale gelmesine sebep olur.

Ülkemizde tarım sisteminde aksaklılar olduğu için sistem tam anlamıyla çalışmamakta ve diğer dişlilerinde görev yapamaz hale gelmesine sebebiyet vermektedir. Ülkemiz bir tarım toplumu ancak tarımda ilerleyememesinin çeşitli sebepleri vardır. Devlet sisteminin bir dişlisi olan tarımda da birbiri ile ilgili olan dişliler vardır. Bu dişliler ekonomik politikalar, tarım arazilerinin uygun kullanımı, tarım girdileri, çalışanlar, işverenler vb. dir. Bir sistem olan tarımın bütün bu dişlileri birbiri ile ilgili olduğundan birindeki aksaklık tüm tarım sistemini etkileyeceğinden, tarımın ana dişlisi olan işçi ve işveren üzerinden tümevarımsal bir değerlendirmede bulunalım.

İşveren, tarım girdilerini (yakıt,makine,tarımsal ilaç, gübre ,işçi) pahalıya satın alıp, çıktıyı (ürünü) ucuza pazarlayınca işçiyi en ucuza elde etmenin yollarını arar. Böylece tarımda temel sorunlardan biri olan işçi güvenliği, sağlığı, çalışma koşulları vb. sorunlar ortaya çıkmış olur. Daha iki gün önce Manisa da 15 işçinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazası dikkatleri bir kez daha tarım işçilerine çevirdi.

Ülkemiz nüfusunun  %25 i tarımla uğraşmakta, bu nüfusun 5 milyonu tarım işçisi ve 5 milyonun da yaklaşık 1 milyonu mevsimlik tarım işçisidir. Başta mevsimlik tarım işçileri olmakla beraber diğer tüm tarım çalışanlarının çalışma koşulları içler acısıdır. Manisa bir örnektir sadece, Çukorova, Haran, gibi tarım nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde tarım işçileri, kamyon kasalarında, traktör römorklarında yada 18-20 kişilik minübüslere 40 a yakın kişi bindirilerek taşıma yapılmakta, son derece tehlikeli olan bu taşıma her yıl ölümle sonuçlanan kazalara zemin hazırlamaktadır.

Bu elbette dile getirilen tek bir sorun, bunun yanında sağlıklı çalışma koşulları, çocuk yaşta çalıştırılanlar, eğitimden yoksun kalanlar, sağlık ve sosyal güvencelerinin olmayışı gibi birçok sorun sıralanabilir.

Bu durumda neler yapılabilir, öncelikle tarım politikalarının işveren lehine dönüştürülmesi, girdilerin daha ucuza mal edilmesi ve uygun pazarlama koşullarının sağlanması; işçiler açısından tarım işçileri sendikası kurulması, sağlık ve sosyal güvence sağlanması, çocuk yaşta çalışmanın önüne geçilmesi, mevsimlik işçi çocuklarının eğitiminin aksamaması için gerekli tedbirler alınması, işçilerin taşınmasının sıkı denetimlere tabi tutulması ve kurallara uymayanlara ağır yaptırımlar uygulanması gibi çeşitli çalışmaların yapılması ve önlemlerin alınması tarımı geliştireceği gibi olumsuz sonuçları da en aza indirgeyecektir.

Tarımı gelişmiş bir ülke diğer alanlarda da gelişmeyi beraberinde getirir. Sistemin her dişlisi, devlet sisteminin düzenli işleyişi için olmazsa olmazdır…

İsmail ATAĞAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ