Kelaynakları IŞİD’den önce bulanlara ödül verilecek

  • 25 Mayıs 2015
  • 486 kez görüntülendi.
Kelaynakları IŞİD’den önce bulanlara ödül verilecek

v

2002 yılında Palmira kenti yakınlarında görülen ve Suriyeli yetkililer tarafından koruma altına alınan 4 kelaynak, IŞİD’in kenti ele geçirmesinin ardından sahipsiz kaldı. 4 kelaynağın bakımını yapan görevli bir hafta önce kaçmasından sahipsiz kalan Kelaynakları IŞİD’den önce bulanlara bin dolar ödül verilecek.

KELAYNAKLAR TEHLİKE ALTINDA

UNESCO’nun dünya mirası olarak ilan ettiği Palmira kenti IŞİD’in elinde. Esad rejimi, IŞİD’in dün kentte katliam yaparak çoğu kadın ve çocuk 400 sivili katlettiğini iddia etti. Palmira’da koruma altında olan kelaynakların da IŞİD tehdidi altında olduğu ileri sürüldü.

SAHİPSİZ KALDILAR

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, 2002 yılında Palmira kenti yakınlarında görülen ve Suriyeli yetkililer tarafından koruma altına alınan 4 kelaynak, IŞİD’in kenti ele geçirmesinin ardından sahipsiz kaldı.

AKIBETLERİ BELLİ DEĞİL

IŞİD’in Palmira kentine girmesiyle birlikte, 4 kelaynağın bakımını yapan görevli bir hafta önce kaçtı. Sahipsiz kalan kelaynaklardan üçünün kümeslerinden kaçtığı ve akibetlerinin bilinmediği belirtildi.

1000 BİN DOLAR ÖDÜL

Lübnan merkezli Doğayı Koruma Derneği BBC’ye yaptığı açıklamada, kayıplara karışan üç kelaynaktan birinin “Zenobia” isimli dişi kuş olduğunu duyurdu. Kelaynakların Etiyopya’da kışı geçirmek için yaptıkları göçte “Zenobia”nın çok kritik bir rol üstlendiği ve rotayı sadece bu dişi kuşun bildiği ileri sürüldü. “Zenobia” ve diğer kuşların yerini bildirenlere 1000 dolar ödül verileceği de belirtildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ