Kırgızlar çarlık Rusya’sına isyanın 100. yılını anacak

  • 31 Mayıs 2015
  • 547 kez görüntülendi.
Kırgızlar çarlık Rusya’sına isyanın 100. yılını anacak

kırgız-katliamı1

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in, Kırgızistan’da “ürkün” olarak anılan ve “zorlu büyük kaçış” anlamına gelen 1916 trajik olaylarının 100. yıl dönümünde anma törenlerinin düzenlenmesini öngören bir kararnameyi imzaladığı belirtildi.

Kırgızların Rus Çarlığı’na karşı başlattığı ayaklanmanın, Kırgızların özgürlüğe kavuşmasında atılan önemli bir adım olduğu belirtilen kararnamede, 1916 isyanının Kırgız tarihinin en büyük trajedilerden birisi ve isyanın milletin hafızasında özel bir yere sahip olduğu ifade edildi.

Rus ordusunun Kırgız Katliamı: Ürkün

Açıklamada, Kırgızların verimli topraklarının ellerinden alınması, su ve toprak dağıtımının adaletli şekilde yapılmaması, 1. Dünya Savaşı için gençlerin askere alınması ve göçebe hayatı yaşayan Kırgızların geleneklerinin hiçe sayılması gibi nedenlerle Kırgızların ayaklanmaya zorladığına dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Atambayev’in konuyla ilgili olarak, 1916 olaylarının 100. yıl dönümünde hayatını kaybedenlerin gelecek yıl anılması için Kırgızistan Cumhurbaşkanlığına bağlı, “Etnik Halklar, Din Politikası ve Sivil Toplum İşbirliği” birimine talimat verdiği bilgisine de yer verildi.

Kırgız tarih kitaplarında, 1916 ayaklanmasına ilişkin olarak, Rus Çarlığı’nın sömürü politikası yüzünden Kırgızlarla birlikte Türkistan topraklarında yaşayan Kazak, Özbek, Tacik, Dungan halkı ile Uygurların da ayaklandığı, ayaklanmanın bastırılmasının ardından Kırgızistan’ın kuzeyinde yaşayan nüfusun yüzde 41 oranında azaldığı belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ