Koç Kalamış’ın işletme hakkından vazgeçti Ağaoğlu pusuda

  • 21 Mart 2015
  • 421 kez görüntülendi.
Koç Kalamış’ın işletme hakkından vazgeçti Ağaoğlu pusuda

a

Önceki akşam Koç Holding’in bağlı ortaklığı Tek-Art’ın Türkiye’nin en büyük yat limanı olan Kalamış’ın işletme hakkı devir sözleşmesini imzalamaktan vazgeçtiğini açıklamasının ardından dün sabah sürpriz bir gelişme yaşandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Kalamış Yat Limanı imar planını onayladığını açıkladı.

ONAY 17 MART’TA ÇIKMIŞTI

Habertürk’ün haberine göre, açıklamada, yeni plana onayın 17 Mart’a çıktığı belirtildi. Koç Holding’den önceki akşam yani 19 Mart’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada ise vazgeçme nedeni olarak, imar planı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının halihazırda kalkmamış olması gösterilmişti.

ONAYIN ÇIKTIĞINDAN HABERLERİ YOKTU

Yani, Koç’un yat limanından vazgeçme nedeni aslında KAP açıklamasından 2 gün önce ortandan kalmış. Kalamış Yat Limanı ile ilgili imar değişikliği dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İLK DAVET KOÇ’A GÖTÜRÜLECEK

Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? ÖİB’den edinilen bilgiye göre, ihale sonrası süreç normal işleyecek. Yani ilk olarak Koç Holding’in bağlı ortaklığı olan Tek-Art’a davet gönderilip Kalamış Yat Limanı’nın 30 yıllık işletme hakkı devir sözleşmesini imzalamaya çağrılacak.

AĞAOĞLU PUSUDA

Tek-Art’ın davete olumsuz cevap vermesi durumunda ise ihalede en yüksek ikinci teklifi veren Safi Gayrimenkul’e davet gönderilecek. Buradan da olumsuz yanıt alınması halinde ise ihalede üçüncü en yüksek teklifi veren Ağaoğlu Grubu davet edilecek. İhalede en yüksek teklif veren 3 şirketten de olumsuz yanıt alınması durumunda yeni bir ihale süreci başlayacak.

FİYAT 345 MİLYON LİRA ARTTI

Kalamış Yat Limanı’nın fiyatı kurda yaşanan yükselişten dolayı 345 milyon lira arttı. İhalenin yapıldığı 23 Mayıs 2014’te dolar kuru 2.08 TL seviyesindeydi. Bu kur seviyesinden 664 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Tek-Art’ın ödeyeceği tutar 1 milyar 381 milyon lira seviyesindeydi. Bugün itibarıyla dolar kurunun 2.60 TL’ye yükseldiği göz önüne alındığında Kalamış Yat Limanı’nın 30 yıllık işletme bedeli 1 milyar 726 milyon liraya çıkmış oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ