Konutta balon söylentileri doğru projeyle çözülür

  • 20 Mart 2015
  • 403 kez görüntülendi.
Konutta balon söylentileri doğru projeyle çözülür

konut

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard and Poors’un (S&P) yayımladığı “Gelişmekte Olan Ülkeler Konut Piyasaları Araştırması”, Türk konut sektöründe yaşanan “balon” tartışmasını yeniden başlattı. Araştırmada, Türkiye’deki konut piyasasının iç ve dış taleplerle desteklendiği yönündeki tespite katıldığını belirten Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, Türkiye’de artan genç nüfustan kaynaklı güçlü yapısal talebin, sektördeki ana itici güç olmayı sürdüreceğini söyledi.

Döviz, altın gibi araçlarda gözlenen dengesizliklerde en iyi yatırım aracı olarak konutun öne çıktığını kaydeden Yıldızhan, “Araştırmada da bahsettiği gibi, Türkiye’de geçen yıl konut fiyatları ortalama yüzde 16’nın üzerinde artış gösterirken, 1 milyon 165 bin 381 konut satıldı. Konut kredilerinin de oldukça makul seviyelerde olduğu bu dönemde, ev sahibi olmak isteyenler ve tasarruf sahiplerine rahatlıkla yatırımlarını konuttan yana kullanmaları tavsiyesinde bulunabiliriz” dedi.

KRİZ DEĞİL SIKINTI YAŞANIR

Yıldızhan, “konut balonu” ve “kriz” gibi iddiaların abartılı olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Ekonominin lokomotifi olduğu için inşaat sektörü tüm durumlardan etkilenir. Şu anda da önümüzde seçim olduğu için böyle bir dönem var. Ancak sektörde kriz değil, sıkıntı yaşanabilir. Konutta balon söylentilerinin ortadan kalkması için tek formül, doğru projelerin doğru lokasyonlarda inşa edilmesi. Gidip bin 500 dairelik bir projeyi, yolu olmayan bölgede yaparsanız elbette konutlar elinizde kalır, balon var dersiniz. Burada anahtar sözcük doğru yatırım.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ