Körfez Geçiş Köprüsü havadan görüntülendi

  • 28 Mayıs 2015
  • 441 kez görüntülendi.
Körfez Geçiş Köprüsü havadan görüntülendi

Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol projesinin en önemli bölümü Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında köprü giriş viyadükleri tamamlandı. Bu yılın sonunda tamamlanması planlanan proje havadan görüntülendi.

BİTİŞ TARİHİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Geçtiğimiz Mart ayında kopan kedi yolunun tekrar yapılması için hazırlıklarda son aşamaya gelindi, 2015 yılı sonu olan köprü bitim tarihinde bir değişiklik olmadığı belirtildi.

Körfez Geçiş Köprüsü havadan görüntülendi GALERİ

İSTANBUL-İZMİR 3,5 SAAT

Şu anda 5 bin 520 personelin aralıksız çalıştığı dev proje tamamlandığında İstanbul-İzmir arası 3,5 saatte inecek.

DÜNYADA DÖRDÜNCÜ BÜYÜK

Toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının 1500 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprü olacağı belirtildi.

2 SAATTEN 6 DAKİKAYA

Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak. Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, şu anda körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile bir saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek.

YILDA 650 MİLYON DOLAR TASARRUF

1.1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen İzmit Körfezi Geçiş Köprüsünden geçiş bedeli ise 35 dolar artı KDV olacak. Proje tamamlandığında şu an 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saatte ineceği ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ