Kuyrukluyıldıza inen keşif aracı bulundu iddiası

  • 14 Haziran 2015
  • 508 kez görüntülendi.
Kuyrukluyıldıza inen keşif aracı bulundu iddiası

67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına Kasım 2014’te iniş yaparak tarihi bir başarıya imza atan ancak yeri tespit edilemeyen Philae uzay aracı, aylar sonra bulunmuş olabilir.

Philae, 67P’ye yaptığı inişin ardından teknik aksaklıklar nedeniyle hedeflenen yere sabitlenememiş ve gölge bir alana sürüklenmişti. Güneş ışınlarını göremediği için enerji toplayamayan Philae, uyku moduna girmişti. Keşif aracıyla tekrar iletişim kurmak için Mart ayına kadar süren girişimler ise sonuçsuz kalmıştı.

ESA, hızla Güneş’e yaklaşan ve yüzeyindeki materyal buharlaşan 67P üzerinde Philae’nin en sonunda bulunmuş olabileceğini belirtti. Rosetta ekibi tarafından incelenen en son fotoğraflarda, Philae güneş ışınlarıyla parlayan bir cisim olarak belirmiş olabilir.

PHİLAE OLMAYABİLİR

Rosetta tarafından birkaç ay içinde çekilen fotoğrafları analiz eden gökbilimciler, Philae’nin 16×160 metre genişliğindeki bir elips üzerinde bulunabileceğini belirtti. Elips’in dışında kalan bir diğer parlak noktanın da Philae olabileceği düşünülüyor.

Parlak noktanın inişten önceki fotoğraflarda da yer almaması, Philae olabileceği ihtimalini güçlendirdi. Ancak parlamanın sadece Philae’nin güneş panellerine işaret etmeyebileceği, 67P’nin Güneş’e giderek yaklaşmasından da kaynaklanıyor olabileceği belirtildi.

Almanya Uzay Havacılık Merkezi’ndeki Rosetta ekibi Philae’nin yerini tespit etme çalışmaların devam ediyor. 67P, Ağustos ayında 186 milyon kilometreyle Güneş’e en yakın olduğu mesafeye gelecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ