Mağdurum da Mağdurum!

İsmail Atağan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 16 Aralık 2015
  • 909 kez görüntülendi.

mağdur

Mağdurum da Mağdurum!

Kamu Kurum ve Kuruluşları hayatımızın bir parçası haline gelmiş, hepimiz ortalama birkaç günde bir iş ve işlemlerimizi yapmak için buralara uğrar olduk, Hastaneler, Nüfus Müdürlükleri , SGK ve Milli Eğitim daireleri en sık gidilen kurumlar arasında. Peki bu kurum ve kuruluş çalışanları ne derece verimli çalışıyor, Belirttiğim yada benzer tüm kurumlar öyle yada böyle hizmet alan vatandaşı mağdur edebiliyor.

Kanun ve yönetmelik her kurum için açık açık belirtilmişken( istisnai konular hariç) aynı kurumun farklı illerdeki daireleri bazen aynı ilin farklı kurumları bile benzer konulara farklı açıklama yada farklı işlem yapabiliyor. Hatta aynı kurum çalışanı Ahmet beyin söylediği ile Mehmet beyin söylediği arasında farklılıklar olabiliyor. Hal böyle olunca hizmet alanın mağduriyeti söz konusu olmuş oluyor.

Bunu bizzat yaşadığım birkaç örnekle izah edeyim, hiçbir kurum yada kurum çalışanını zan altında bırakmama adına isim vermekten kaçınacağım.

2011 yılında doğan çocuğuma kimlik çıkarmak için A İlinin Merkez B ilçesi Nüfus Müdürlüğüne gittim. Görevli memura doğum raporunu verip çocuğa kimlik çıkarmak istediğimi belirtim.

Görevli memur bir iki işlemden sonra çocuğa ne isim vereceğimi sordu; Mir Devran dedim, Mir olmaz beyefendi dedi. Neden dedim, Mir lakap olduğu için ismin önünde olmaz dedi.Bunun üzerine müdür beyle görüşmek istediğimi söyledim ve neticede müdür beye gidip durumu arz ettim. Aldığım cevap aynı idi Mir lakaptır ismin önüne gelmez hatta bu ve benzeri isimler için Bakanlıktan görüş istedik olumsuz yanıt geldi deyince müdür bey yanlış biliyorsunuz yada yanlış yapıyorsunuz diyemiyor insan, sonuçta müdür olmuş vardır bir bildiği… E bari eve gideyim başka isim düşünelim dedim, tam bunu düşünürken başka bir Nüfus Müdürlüğüne gidip sormak geldi aklıma. Bu sefer C İlçesine gittim. Aynı işlem; doğum raporunu verdim, giriş yaptı görevli memur. İsim ne olacak dedi? Mir Devran dedim, 06/06/2011 tarih doğumlu Mir Devran A. İsmi onaylıyor musunuz dedi, evet dedim. Ve kimlik elimde… Aynı ilin farklı iki ilçesi ve yaşanan durum…

Benzer başka bir olay; babam tarım bağkurundan belli bir dönem prim yatırmış, 67 yaşında emekli işlemleri için başvurduğumuz D ilinin E ilçesi müdürlüğü prim gün sayısının eksik olduğunu ancak 8 yıl boyunca bu primleri yatırıp 8 yıl sonra emekliliğe hak kazanabilir dedi, bu cevapla tatmin olmadık ve İl Müdürlüğüne gittik, aldığımız cevap aynı, ama aklımızdaki soru işaretleri ve yaşanan farklı örnekleri göz önünde bulundurarak E İlçesinin SGK Müdürlüğüne dilekçe yazdık, 2 ay sonra SGK müdürlüğünü arayıp olayın akıbetini öğrenmek isteyince; babanızın geriye yönelik bir miktar borcu vardır,onu ödemeniz durumunda takip eden ay emekli olmuş olacak denildi. Aldığım cevap karşısında şaşırmış olacağım ki tekrar tekrar sordum, her seferinde aldığım cevap aynı idi… Ve netice babam 4 yıldır emekli…

Buna benzer hatta daha trajikomiği hepimizin başına geliyor. Peki bu mağduriyetler nasıl giderilebilir.

Öyle ki bazen kurum çalışanları bile bu tür mağduriyetlerden şikayetçi. Hal böyle olunca hizmet alanların mağduriyetlerini giderebilmek için birkaç tavsiye:

1-Performansa dayalı ücret ödeme sistemi getirilebilir. Tabi performansı yetkili müdür yada kurum çalışanı değil, hizmet alanlar yada tarafsız, bağımsız görevliler belirlemeli.

2- Kurum çalışanları birkaç yılda bir kendi alanları ile ilgili sınava tabi tutulabilir, örneğin 5 yılda bir sınav yapılır ve bu sınav sonucuna göre belli bir miktar maaş artışı sağlanabilir. Yada kademe/terfi ile ödüllendirilebilir.

3- Hizmet için kurs ve seminerler düzenlenerek motivasyonu ve bilgisi artırılabilir.

4- Üniversiteler de kurumlara göre bölüm/program açılabilir, örneğin SGK da açıldığı gibi, ve personel alımları o bölüm mezunlarından alınabilir.

5- Liyakat sistemi adil ve düzenli uygulanabilir.

Böylece hizmet alan mağdur edilmediği gibi Kamu Kurum ve Kuruluşlarının işleyişine canlılık katılır.

657 sayılı Devlet Memurlar Kanunun değiştirilmesi düşünülen bu günlerde önerilerimizin dikkate alınması dileklerimle…

 

İsmail ATAĞAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ