Mahalle Baskısı Kavramı Üzerine

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
 • 08 Haziran 2015
 • 2.144 kez görüntülendi.

mahalle-baskisi

 

Hepimizin her zaman maruz kaldığı bakışlar, söylemler hatta daha ileriye gidersek davranışlar vardır. Aslında burası bize özgür müyüz diye düşünmeye iten alandır.Özgürlük çok tartışılagelmiş bir kavram ama bir toplumun içinde yaşıyorsanız tam anlamıyla özgür olmak pek de mümkün görünmüyor.İçinde bulunulan  toplumun kültürel değerleri, bakış açıları  ve normları kişilerin davranışları üzerinde etken olabilmektedir. Çok beğendiğiniz bir kıyafeti bulunduğunuz yörede giyemiyorsanız işte tam da bu baskıya maruz kalıyorsunuz demektir.Mahalle baskısı kavramını ilk inceleyen Şerif Mardin olmuştur. Mardin, daha çok sosyolojik bir kavram olarak ele almıştır mahalle baskısını.Ayrıca onun mahalle baskısı kavramı daha çok  islami hareketlerin yükselmesiyle baskının toplumsal boyutuna dönüşmesiyle alakalıdır .Onun kavramının altında islami ögeler baskındır fakat ben yazımda bu boyuta pek değinmeyeceğim.

Mahalle baskısını cemaatle ilişkilendirebiliriz. Türk toplum yapısı cemaat gibi olduğu için kurallar bellidir.Bizim toplum yapımız organik ilişkilerden oluşmaktadır .Daha samimi ve yüz yüze ilişkilerin hakim oluğu toplumumuzda bu samimiyet zaman zaman insanlar üzerinde tahakküm kurabilmektedir.Yazılı olmasa da yaşadığı yöreye göre insanın davranışı, aldığı araba hatta giydiği kıyafet bile önemlidir.Bulunduğu bölgenin normları dışına çıkanlar pek de kabul görmezler.Mahalleyi sadece ilk akla gelen anlamı ile düşünmemek  gerekir. Bu bulunduğun grubun,dinin vb. gibi dinamikleri de olabilir.Çok katı kuralları olan bir grupta kendi kafasına eseni yapan kişi hemen baskıya maruz kalacak,kınanacak,ayıplanacak hatta gruptan belki  dışlanacaktır.

Mahalle baskısı siyasette de vardır.Söz gelimi ailesi A partisini desteklerken kendisi B partisini destekleyen birey ailesi tarafından baskıya maruz kalır. (Tabi burada özgürlüğün ve kişisel düşüncelere saygının çok mümkün olmadığı durumdan bahsediyorum bunu belirtmek isterim.) Daha başka bir örnekle yaşanılan  semtin  , mahallenin  %90’ı hangi partiye oy veriyorsa orada farklı fikir beyan eden kişi sözel olmayan baskılara maruz kalabilir ya da kendi destekledikleri görüşe oy vermesi için zorlanabilir.Baskının farklı boyutları vardır ; örneğin başörtüsü kullanmayan bir öğrencinin başörtüsü kullanan öğrenciye neden tepki verdiği sorulunca ‘’sayıları artıyor , bakışları beni rahatsız ediyor ve  ben dilediğimi giyemiyorum’’ demesi. Genç bir kadının yaşadığı mahalleye sevgilisinin arabasıyla gelememesi de buna örnektir çünkü bu durumun ailesi tarafından hoş karşılanmadığını ya da ‘’komşular ne der’’ korkusu olduğu bilir.

Cümleleri toparlayacak olursak akla ilk gelen anlamıyla mahalle kavramı yavaş yavaş kendini bireyselliğe bırakan  günümüz toplumunda çok fazla etken olmasa da , bireyin içinde bulunduğu çevrenin , kültürün , normların  dışına çıkınca etrafında gördüğü sözel ya da sözel olmayan ifadelere genel anlamıyla mahalle baskısı diyebiliriz.

Mahalle baskısı olmalı mı olmamalı mı beni düşündüren bir kavram olduğu için yazım da paylaşmak istedim .Canlı bir organizma olan toplumun bütünlüğünün sağlandığı ama aynı zamanda bireysel fikirlerin de saygıyla karşılanabileceği güzel günler dileğiyle…

Asuman ŞAYF

 

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Canim Asum, ele aldigin konu ve dusuncelerini cok begendim. Hani derler ya damdan duseni getir diye :) Biliyorsun yillarca gerek yaptigim meslek olsun ya da yasam tarzim olsun cevre ve akrabalarim tarafindan kimi yerdi kimi ovdu . Bense once rabbime sonra kendime guvendim biliyordum ki insanlari memnun etmek mumkun degil sozun kisasi onemli olan bir kez yasama hakkimiz varsa onuda namusumuz ve serefimizle kendimiz icin yasayalim …yanaklarindan opuyor ve paylasimlarinin devamini merakla bekliyorum :)

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   çok teşekkür ederim :) çok mutlu oldum eleştiriler önemli benim için olumlu tepkiler alınca daha çok güdüleniyorum. Malesef toplumumuz baskıya yoruma çok açık bir toplum biraz değinmek istedim bu yüzden tekrardan çok teşekkür ederim.

 2. Caner dedi ki:

  Hocam , anlattiklatiniz hos guzel bilincli fakat sizin bahsettiginiz koy kasaba ilcelerde gorulebilicek yerlerdr. Cunku artik gunumuzde sokak mah apt gibi yerlesimlerde kimse kimseyi tanimiyor tanisada umrunda olmuyor ..

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   Evet zaten değindim ona da mahalle kavramı biraz eskide kaldı o konuda katılıyorum fakat baskıyı sadece mahalleyle sınırlamadığımızda yer yerde görmek mümkün. Yorum için teşekkürler.

 3. Ereeyyn dedi ki:

  Mahalle baskısı derin bir konu açıkcası olması gerekir de gerekmez de bu tamamen kişi, durum ve olaylara bağlı olarak değişir. Yazını beğendim Asuman tam gaz devam :))

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   cok tesekkur ederim Eren eksik olma :)

 4. Mehmethan dedi ki:

  Herşeyin olduğu gibi mahalle baskısı yâni toplumsal kinamanin da iyi ve kötü olanı vardır.. Ferdi,hem toplumdan ayrı tutamıyoruz,hem de toplumun uyarısına maruz kalmasını arzu etmiyoruz..bizim toplumbilimciler maalesef gerçekçi olamıyor.. selâmlar

BİR YORUM YAZ