Malezya Havayolları iflas etti

  • 01 Haziran 2015
  • 485 kez görüntülendi.
Malezya Havayolları iflas etti

Malezya Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Mueller, “fiilen iflas ettiğini” belirttiği şirkette yeniden yapılanmaya gidileceğini ve 6000 kadar kişinin işine son verileceğini bildirdi.

Malezya Havayolları, geçen yıl yaşadığı iki felaketin ardından kamulaştırılmıştı. Şirketin 20 bin çalışanı var. Christoph Mueller’in Mayıs’ta iş başına gelmesinden sonra şirkette bu değişimler, aslında bekleniyordu.

“FİİLEN İFLAS NOKTASINDAYIZ”

Mueller, düzenlediği basın toplantısında, “Fiilen iflas noktasındayız. Şirketin performansındaki düşüş 2014’teki trajik olaylardan çok daha önce başlamıştı.” dedi.

Malezya Havayolları normal uçuşlarını sürdürüyor.

KAYBOLAN UÇAK

Geçen yıl Mart’ta Malezya Havayolları’nın bir uçağı 239 yolcu ve mürettebatıyla birlikte kaybolmuştu.

UKRAYNA HAVA SAHASINDA DÜŞÜRÜLDÜ

Bundan dört ay sonra da başka bir uçak Ukrayna hava sahasındayken, karadan havaya fırlatılan bir füzeyle düşürülmüş uçaktaki 298 yolcu ve mürettebat can vermişti.

Bu iki felaket, bir süredir zaten zor durumda olan ve bölgedeki güçlü rekabet yüzünden yıllardır zarara uğrayan havayolu için bardağı taşıran son damla olmuştu.

MARKA YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Malezya havayollarının 1 Eylül’de yeniden markalandırmaya gitmesi planlanıyor. Christoph Mueller, bazı piyasalarda Malezya Havayolları adının yıprandığını kabul etti ama sonbaharda şirketin adının ve logosunun değiştirilip değiştirilmeyeceğini belirtmedi.

Malezya Havayolları, 2015’te şirketteki “kanamanın durdurulmasını” hedefliyor; gelecek yıl yeniden istikrar sağlamayı ve 2017’de yeniden büyümeye geçmeyi planlıyor.

Malezya yolcu uçağı düştü

Malezya Havayolları’nı kimse tercih etmiyor

Malezya yolcu uçağı Ukrayna’da düştü

227 yolculu Malezya uçağı denize çakıldı


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ