Medya ve Televizyonun Köleleştirdiği İnsan

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
 • 16 Ağustos 2015
 • 1.651 kez görüntülendi.

75048_373331052764049_1817709579_n

Bir iletişim aracı olarak yer alan medyanın eğitici, öğretici gibi olumlu yanları olmakla beraber olumsuz yanlarını da sıralamak mümkündür. Medya toplu halde çok fazla insana ulaşabildiği için avantaj ya da dezavantaja dönüşe bilmekte. Günümüzde iletişim ağları fazlasıyla gelişmiştir bu da insanın sosyalizasyon sürecine katkı sağlamaktadır. Birbirinden farklı sayısız insana birbirinden farklı sayısız mesaj iletebilme gücünü elinde bulunduran medya araçları insanların gündelik hayatı içerisinde vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Bireyin sosyalizasyon süreci oldukça önemlidir .Bir toplumun kalkınması için öncelikle sağlıklı düşünen , farklı açılardan bakabilen bireylere  ihtiyaç vardır. Bireyler ne derece düzenli olursa toplumsal yapı da o derece dengeli hareket eder. Bu doğrultuda günümüz medya araçlarını ele  almak istiyorum.

Kültürel miras kuşaktan kuşağa aktarılarak devam eder bu yüzden bir önceki toplumun bırakacağı miras bir sonraki kuşak için önem arz eder. Fiziksel ihtiyaçlar kadar önem verilen medya bireyin kişiliğinin oluşmasına  normlarına , davranışlarına , hayata bakış açısına , içinde bulunduğu kültürün değerlerini almasına ve hatta bu değerlerin medya sayesinde daha ileriye ya da daha geriye gitmesin de etkili olmaktadır.

Günümüzde sosyal medya çok sık kullanılmaktadır. Sosyal medya sayesinde her ülkeden ,her şehirden insanlar tek bir tıkla haberleşebilmekte , örgütlenebilmektedir , İnsanlar kendisinin değer verdiği , sevdiği şeyleri medya üzerinden araştırarak kendisi gibi olan insanlarla iletişime geçebilmektedir. Ancak bunun olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da çok fazladır. Sosyal medya üzerinden hiç tanımadığı insanlarla iletişime geçen bireyler, tacize , gaspa , hırsızlığa ve pek çok kötü şeye maruz kalabilmedir. Bununla beraber medya doyumsuz , her zaman daha fazlasını isteyen ve olduğu gibi değil de olmak istediği gibi davranmaya iten bireyler yaratmaktadır. Kendisinde olmayan şeyleri başkasında görüp onlar gibi olmaya  özenen insana olmayınca da bunalıma varıncaya kadar olumsuz duygular yaşayan medya neredeyse günümüzün afyonu olmuştur.

Medya araçlarından televizyon diğer türlere göre daha yaygın ve bence en tehlikeli olanıdır. Binlerce kanal binlerce program, dizi vs insanların evlerine , odalarına girmiş durumdadır. İnsanları sosyalleşme sürecinden alı koyan televizyon gündelik hayatta çok sık rastlanmayan hayatları dizilerde , programlarda işleyerek insanların elindekiyle yetinmemesi ve daha fazlasını istemesine yol açmaktadır. Bilhassa çocuklar üzerinde daha yıkıcı etken olan televizyon, çizgi filmlerde bile hayal ürünü , gerçekle bağdaşmayan , küçücük çocukları mutsuz eden ve isyana sürükleyen içeriklerle doludur. Günümüzde bakıldığında adı farklı fakat içeriği aynı sayısız saçma diziler yer almaktadır ve ne yazık ki geleceğin emaneti çocuklar ve gençler bu dizilerin rehavetine kapılıp gitmektedir. Daha da ileriye gidecek olursak bu tarz dizilerin aile hayatını olumsuz etkilediğini , evliliklerin sonlanmasına bile neden olduğunu görebilmekteyiz. Her bireyin kendi imkanları doğrultusunda bir yaşam tarzı vardır .Ve  her birey izlediği , gördüğü hayatlar gibi yaşamaya  özenince; yani gerçekle istekleri bağdaşmayınca sayısız  problemle baş etmek zorunda kalabilmektedir.

Ayrıca medya insanların yanlış bilinçlenmesi de sebep olmaktadır. Örneğin  çocuk gelinlerin yanlış olduğu anlatılmak istenen bir dizide verilmek istenen mesaja varıncaya kadar gösterilen süreç bunu doğru kabul eden kişilerce pekiştirilmekte , bilmeyenlerin de aklına kazınmaktadır. Televizyon artık bir iletişim aracı olmaktan çıkıp , beyin yıkama aracına dönüşmektedir ,tek tip bireyler oluşturmakta  ve bu da bireysel bir topluma dönüşüm olarak görülmektedir. Çocuklar eskiden aileden , okuldan bir şeyler  öğrenirken , günümüzde televizyondan öğrenmektedir bu yüzden izlenilen şeyler çok çok önemlidir bilhassa çocukların izlediği çizgi diziler , programlar  özenle seçilmelidir.

Bu sorunların çözümü için öncelikle hayatını  medyaya adayan insanların uyudukları uykudan uyanmaları , bilinçlenmeleri gerekmektedir. Televizyon izleme saatlerini azaltıp kişisel gelişimleri yönünde adımlar atmaları gerekmektedir .En azından günde   bir saat televizyon ve diğer medya araçları kapatılıp ailece okuma saatleri yapılmalıdır. Yine medyada etken olan insanlarda önemlidir sırf reyting kaygısıyla bir toplumu yıkabilecek , düzenini bozabilecek oluşumlar yapmak yerine daha bilinçli diziler flimler çekilmelidir .

Daha güzel , daha aydınlık bir nesil için hepimizin üzerine düşeni yapması gerekmedir öncelikle anne babaların çocuklarının ellerinden telefonları , tabletleri almaları , televizyon izleme saatlerini düşürmeleri gerekmektedir .Her ne kadar olumsuz durumlardan bahsettimse de daha bilinçli insanların yetişeceği konusunda umudumuzu yitirmemek gerektiği kanısındayım.Güzel günlere..

Asuman ŞAYF

Sosyolog/Aile Danışmanı

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Asuman hanıma katılıyorum. Günümüzde face veya twitteri kullanmayan insanlar için asosyal denilİyor.. Bunları kullanan insanların çogu da bağımlı oluyor. Bunu tek çözümü; bence aile büyüklerinin biliçlendirilmesiyele, gençlere yol gösterebilecek bir düzen oluşturulması.
  kaleminize sağlık…

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için.

 2. Hüseyin POLAT dedi ki:

  Ayrıca burada Habermas’ın ‘Kamusal Alan’ına da detaylı yer vermek gerek bence. Başta sosyal medya olmak üzere medya kamusal alanın sınırlarını daraltan, bireyi ‘yatak odası’na kadar hapseden kitle iletişim araçları, insanı ilişkileri ve ikili-çoklu diyalog ve tartışmaları minimuma kadar indirmiştir. Sabah-Akşam kuşağı benzer sindirici, tekdüze programlarla insanları dizginleştirmiş proganda araçlarıdır. Ayrıca birçok küresel olayda ortam hazırlayıcı etkisi olmuştur ve olmaya devam ediyor. R.Murdock’ın sahibi olduğu FOX TV Irak Savaşı’nı haklı göstermek için aralıksız yayın yaparak ABD’ye önemli güç katmıştır. Keza 11 Eylül saldırısı da aynı şekilde 2 milyar insanın canlı seyrettiği saldırılar sonra duygusal zemin hazırlanarak Amerikan ordusu Orta Doğu’ya resmen girmiştir. Teşekkürler

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   çok haklısınız .. gidişatımız hiç iyi değil gercekten insanlar hayatlarını televizyona göre program ediyorlar bu korkunç birşey..toplumsallıktan bireyselliğe geçen , aklı mantığı herşeyi esir alan medya . çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

BİR YORUM YAZ