Meksika’yı hortum Teksas’ı sel vurdu

  • 26 Mayıs 2015
  • 641 kez görüntülendi.
Meksika’yı hortum Teksas’ı sel vurdu

1

Meksika ile ABD sınırındaki bölgede meydana gelen hortumda Ciudad Acuna kenti yerle bir oldu, 13 kişi öldü. Bir bebek pusetle birlikte hortuma kapılıp uçtu, hortumun gökyüzüne çıkardığı araçlar evlerin çatılarına düştü. ABD’nin Teksas eyaletindeki sağanaklar da sele yol açtı.

HORTUM 300 KİLOMETRE HIZA ERİŞTİ

Coahuila eyaletinin İçişleri Bakanı Victor Zamora, saatte 270-300 kilometre hıza erişen hortumun etkili olduğu Ciudad Acuna kentinde binden fazla evin yıkıldığını, çok sayıda aracın kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

13 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Arama kurtarma ekiplerinin yıkılan evlerin enkazı altında kalanları aradığını belirten Zamora, 3’ü çocuk 13 kişinin öldüğünü, 5 kişinin de kayıp olduğunu vurguladı.

300’E YAKIN KİŞİ TEDAVİ ALTINDA

Kaybolanlar arasında bir de bebek bulunuyor. Bebeğin içinde yattığı pusetin, hortumun etkisiyle annesinin elinden kurtulup havaya uçtuğu belirtildi. Ciudad Acuna Belediye Başkanı Evaristo Perez Rivera ise yaklaşık 300 kişinin hastanelerde tedavi gördüğünü kaydetti.

“YIKILMADIK DUVAR KALMADI”

Rivera, “Kentin büyük bir kısmında taş taş üstünde kalmadı. Yıkılmadık duvar kalmadı. Ağaçlar kökünden söküldü, çatılar uçtu” dedi. Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, bugün hortumdan etkilenen kenti ziyaret ederek incelemelerde bulunacak. Nieto, hükümetin Ciudad Acuna’daki hasarın giderilmesi için tüm olanaklarını seferber edeceğini söyledi.

TEKSAS’I SEL VURDU

ABD’nin Teksas eyaletindeki sağanaklar da sele yol açtı. Kötü hava koşulları, ABD’nin Teksas eyaletini de vurdu.

12 KİŞİ KAYBOLDU

Sağanak yağışlar nedeniyle Blanco Nehri’nin taşması sonucu 12 kişi sel sularına kapılarak kayboldu.Eyaletin güneyindeki yerleşim birimlerinde seller ve hortum nedeniyle 2 bin kişi tahliye edildi. Bölgeyi ziyaret eden Teksas Valisi Greg Abbott, Blanco Nehri kıyısındaki Wimberley ve San Marcos’un kötü hava koşullarından en çok etkilenen yerler olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ