Metin’in Zeki’si

Zeynep Çolak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 20 makalesi bulunuyor.
  • 16 Mayıs 2015
  • 1.443 kez görüntülendi.

zeki alasya
Dünyaya gözlerini eşsiz güzelliklerle dolu ve tarihin dokusunu derinliklerinde baarındıran İstanbul’da açmış ve gözlerini 72 yıllık yaşamına İstanbul’da kapamış usta bir oyuncu… Robert Koleji’nin haylaz öğrencisi, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucusu, devlet sanatçısı, komedyen, dizi oyuncusu, yönetmen, fanatik Fenerbahçeli, onlarca filmin gülen ve güldüren yüzü, yaşam boyu onur ödülü sahibi ve en önemlisi bir baba… O, Zeki Alasya.

Çocukluğumuzda bıkmadan, yorulmadan ve her defasında gülerek izlediğimiz Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Hasip ile Nasip filmlerinin unutulmaz karakteri… Gülüşümüzü, gülüşüşümüzü, görüşümüzü, günümüze bakışımızı değiştiren ve gerçekçi oyunculuğu ile büyük küçük herkesi kendine hayran bırakan usta sanatçı…

Bugün bir çınar daha devrildi, mevsim daha baharken.Kalemimden damlayan mürekkep bile gözyaşı sanki şimdi. Bir kandilin ışığını aydınlatıyor odamın dört bir yanını. Etraf sessiz, sakladığım sevgi kırıntıları gözyaşı misali süzülüyor yanaklarımdan. Ne söylenecek pek söz kaldı aslında, ne de yazılacak biraz kelime. Ama yılların biriktirdiği milyonlarca gülücük hatırına, susturmak da içimden gelmiyor kalemimi. Üzüntümü zerreciklerine kadar paylaşmam gerektiğini düşünüyorum sayfanın masum beyazlığıyla.

Havanın yağmuru eksik bugün, suyun tadı, çayın demi, çiçeklerin rengi, bir şeyler eksik bugün. Yıllardır “Metin’in Zeki’si” olarak bildiğimiz, filmini gördüğümüzde kanalı değiştiremediğimiz, güldürdüğünde gülüp ağlattığında ağladığımız Zeki Alasya, 8 Mayıs sabahı bizleri ölümsüzlüğüyle baş başa bırakıp sonsuzluğa savurmuştur gölgesini.

Sahneler daha sessiz olacak artık, yetiştirdikleri “Evlatlarım!” dedikleri koruyacaklar O’nun adını. Dağ kekiklerinin kokusu sarsın ruhunun dört bir yanını ve huzur masum bir gülücük gibi şad etsin usta ruhunu. Milyonları kahkahalara boğarken, şimdi de hüzne boğan unutulmayacaklarımızdan biri, Türk filmlerinin derin sesi…

Acıyı tarif edebilecek cümle yok belki de, ama üzüntünün elden geldiğince ifadesi gerek sözlerle. Ailesine baş sağlığı ve metanet dilerim.

Zeynep ÇOLAK

YAZARIN SON YAZILARI
Kördüğüm - 4 Şubat 2016
Beyaz Umut - 3 Ocak 2016
Ulaşamayan Mektup - 16 Aralık 2015
Arşa Yükselen Barış - 26 Temmuz 2015
Sevgili Gelecek! - 11 Temmuz 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ