NATO’dan Karadeniz’de dev tatbikat – İzle

  • 18 Mart 2015
  • 522 kez görüntülendi.
NATO’dan Karadeniz’de dev tatbikat – İzle

nato-karadeniz-kutu

Türkiye, Amerika, Kanada, Almanya, İtalya ve Romanya’dan gemileri içinde barındıran SNGM2, Bulgaristan’ın Varna kentine 7-8 Mart tarihlerinde yapılan ziyaretin ardından 13 Mart’ta ulaşılan Romanya’nın Köstence limanı ziyaretini de bugün tamamlıyor.

Liman ziyareti sırasında SNGM2 liderleri ile Romanyalı yerel yetkililer ve donanma yetkilileri arasında denizlerdeki sorunların ele alındığı ve Romanya donanmasıyla Karadeniz’de çeşitli tatbikatlar gerçekleştirildiği ifade edildi. Tatbikatın denizaltı savunma harbi, deniz hava harekatı ve temel gemi manevraları alıştırmalarını içerdiği belirtildi.

NATO’dan Karadeniz’de dev tatbikat – İzle

NATO Deniz Daimi Görev Grubu Komutanı Tuğamiral Brad Williamson, “Müttefiklerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz tatbikatlar bizi, NATO’nun kolektif savunma yükümlülüklerini yerine getirmek için üstlenmek durumunda kalabileceği görevlere hazırlıyor” diye konuştu.

SNGM2, USS Vicksburg (CG 69), HMCS Fredericton (FFH 337), TCG Turgutreis (F 241), FGS Spessart (A 1442), ITS Aliseo (F 574) ve ROS Regina Maria (F 222) gemilerini içerisinde barındırıyor. Grup, bölgeye düzenli olarak planlanan konuşlanma kapsamında, uluslararası uzlaşılara tam uyumluluk çerçevesinde Karadeniz’de bulunuyor.

SNGM2 Karadeniz’deki tatbikatların ardından Mart ayı sonuna doğru Akdeniz’e dönecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ