NATO’dan Rusya karşı eylem çağrısı

  • 18 Mart 2015
  • 430 kez görüntülendi.
NATO’dan Rusya karşı eylem çağrısı

Orgeneral Bradshaw, Bulgaristan’a yaptığı iki günlük resmi ziyaretin ilk gününde Savunma Bakanı Yardımcısı Dimitar Kuyumciev ve Genelkurmay Başkanı Koramiral Rumen Nikolov ile görüştü. Bradshaw, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Doğu Ukrayna ve Kırım’daki faaliyetlerini eleştirdi.

“Rusya’nın bağımsız ülkelerin dokunulmaz sınırlarını kuvvetle değiştirmeye hazır olduğuna tanık olduk” diyen Bradshaw, Rusya’nın uluslararası hukuku çiğnediğini söyledi.

Bradshaw, Rusya’nın tavrının Bulgaristan’ın ve NATO’nın doğu kanadına ait ülkelerin tümü için sonuçlar doğuracağını belirterek, şunları kaydetti:

“Rusya’ya kararlı olduğumuzu göstermeliyiz. NATO anlaşmasının 5. maddesinin arkasında oluğumuzu belirtmeliyiz. NATO’nun bugüne dek verdiği yanıtlar tamamen savunmaya yönelik ve gelen tehditlere göre orantılı olmuştur. Ancak müttefiklerimizi, bir kez daha toplu savunma prensiplerinin arkasında olduğumuzu, hiçbir devletin herhangi bir üyemize saldırmasına izin vermeyeceğimize ikna etmek zorundayız.”

Tüm müttefiklerin, NATO’nun engelleme potansiyeline dayanarak sahip olduğu güven sayesinde Rusya ile daha olumlu ilişkilerin oluşturulması mümkün olacağını ifade eden Bradshaw, Genelkurmay Başkanı Koramiral Nikolov ile ortak tatbikat ve askeri eğitim çalışmalarının yapılması, Bulgaristan’a kriz ortamında kısa sürede güçlerin konuşlandırılması ve NATO’nun Kosova ile Afganistan’daki çalışmalarını ele aldıklarını bildirdi.

Bulgaristan’da NATO güçleri koordinasyon ve entegrasyon merkezinin kurulması konusundaki çalışmaları takdir eden Bradshaw, Karadeniz’de Varna açıklarında ve ülkede bulunan diğer NATO üslerinde süren kapsamlı tatbikatların gidişatından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Rumen Nikolov da ülkesinin bölgedeki güvenliğinin sağlanması için üzerine düşen görevini onurla yerine getirmeye çalıştığını belirtti.

Bradshaw, ziyaretinin ikinci gününde Bulgaristan’ın 68. Özel Tatbikat Tugayı’nı ziyaret edecek, ülkede süren NATO tatbikatlarını yerinde denetleyecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ