Nedir Bu Öfkenin Sebebi?

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
 • 26 Temmuz 2015
 • 1.134 kez görüntülendi.

images

Nedir bu öfkenin  sebebi? Her gün binlerce şiddet haberi görüyoruz ve duyuyoruz, ister kadına , ister çocuğa , ister Türk’e İster Kürt’e ister askere ister polise olur mu şiddetin rengi , dini , dili ırkı? Oluyor demek ki şiddet olaylarının biri bitiyor biri başlıyor.. Bir hocamız sormuştu nasıl biter peki sizce diye ben de yine her zamanki gibi zaman ‘’saygı’’ ile demiştim. İşte yine üzerine ısrarla vurgulamak gerektiğine inandığım ‘’saygı’’..

Ne kadar insan o kadar fikir demektir , o kadar farklı görüş demektir .Bir başkası ben dışındaki herkestir ama ben gibi olmadığı  için kimse öldürülmeyi , hor görülmeyi hak etmez, hak etmemeli.. Ancak maalesef ki ülkemizde bu işler böyle yürümüyor .. Eğer sen ben gibi değilsen sus , susamıyorsan sustururuz politikası çok iyi yürütülmekte ..Anlamlandıramadığım bir şey var ki o da savunduğun bir şeyi , bir düşünceyi nasıl taşla sopayla silahla karşındakinin kafasında yer edebilirsin ki? Böyle cahilce bir davranış, bir söylem  olamaz , olmamalı.. Bir bakıyoruz karşıt iki görüş arasında kavga çıkmış bilmem kaç kişi ölü kaç kişi yaralı evet ne oldu savunduğunuz şey dünyalara yayıldı mı? Ya da reklamın iyisi kötüsü olmaz mı diyorsunuz? Giden canlar feda mı olsun diyorsun?  Senden olan ölünce , yaralanınca ah vah deyip feryatlar eden sen; Sen gibi olmayanın en ufak canı yanınca mutluluktan havalara uçuyorsun. Çünkü saygı duymuyorsun! Saygı ne demek bilmiyorsun!

Bir toplumda her insan aynı şeyi savunur aynı şekilde davranırsa o toplum nasıl olur? Gelişimin olmadığı oldukça sığ bir toplum olur. İllaki farkı fikirler olmalı ancak biz insan olarak bunu kabul etmeliyiz. Benim savunduğum değer verdiğim düşünceler , şeyler var evet ama başkalarının da olabilir olduğunu kabul etmeliyiz .Birbirimize saygı duymalıyız!  Elini kaldırdığın kadının öncelikle insan olduğunu unutmamalı ona insanlığından ötürü öncelikle saygı  duymayı  öğrenmeliyiz! Kafasına taş attığın insanın  senden farklı düşünen olduğunu bırakıp insan olduğunu bilmeliyiz! Ne kadar öfke dolu bir milletiz işte bence bunun temelinde insanların birbirine tahammülü olmaması yatıyor birbirine saygı duymaması yatıyor. İnsanlar istiyor ki her kes benim gibi düşünsün benim gibi davransın benim  kafama yatmayan bir şey söylemesin . Böyle bir şey mümkün değil çünkü aklın yolu bir değil! Ne kadar çok akıl o kadar çok yol! İşte bunu kabul etmeli bu doğrultuda yola devam etmeliyiz.

Aslına bakarsak insanlar böylesine öfke duymaya çocukluk yıllarından başlıyor  çünkü istediği şey gerçekleşmediğinde  tepkiler vermeye alışıyor karşılığında bir tokat yiyor ve daha öfke dolmaya başlıyor. Ayrıca anneler babalar ben ne isem çocuğum da öyle olsun gibi yanlış bir kanıya kapılıyor ve çocuğunu bu doğrultuda yetiştiriyor bu da işte geleceğin  hırçın insanlarına yatırım  oluyor. Yine burada da ‘’saygı’’ yatıyor. Çünkü   anne , baba bile evladına saygı duymuyor.

Bu toplum nasıl mı düzelir ? Öncelikli olarak birbirimize saygılı olmakla düzelir , benim gibi olmayanlara şiddet uygulamamak  , zorla dayatmamak gerektiğini  bilmekle düzelir . Berkin Elvan’a ağlarken  Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na oh olmuş  dememekle düzelir .Şehit olan Müsellem Ünal’a ağlarken ölen 32 Gence sessiz kalmamakla düzelir.. Acı ve elem dolu günler hiç bitmiyor birisi bitip diğeri başlıyor dilerim ki insanların gözü açılsın , cahilane düşüncelerden kurtulsun .Ölenin  sağcı , solcu  değil de insan olduğunu hatırlasın dilerim ki insanlar birbirine insan olduğu için değer versin.. Ölümlerin olmadığı insanların birbirine saygı duyarak bir arada sorunsuz şekilde yaşadığı güzel günlerin olduğu bir Türkiye umuduyla..

Asuman ŞAYF

SOSYOLOG/AİLE DANIŞMANI

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Su götürmeyen gerceklr yazdiklariniz.umarim herkes ,evet bu boyleymis deyip saygiyi ile buyuyen bir toplum icin caba gosterir. Elinize saglik

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   cok tesekkur ederim

 2. Derviş AYDIN dedi ki:

  Gündem de olan olaylara bir sosyolog bakış açısıyla güzel yaklaşılmış,saygı toplumun en alt yapı birimi olan aile kurumunu biraz daha irdelerek anlatsaydınız zaman ve mekan etkisiyle gelişen aile kurumu,kanun koyucu kurumlar,iktidarın politik emelleri nice etkiler den yararlanarak daha farklı kapılar açabilirdiniz makale için teşekkürler

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   degerlendirecegim yorumunuzu teşekkür ederim guzel izlenimleriniz icin.

BİR YORUM YAZ