Norveç’te FM bandı kullanılmayacak

  • 21 Nisan 2015
  • 347 kez görüntülendi.
Norveç’te FM bandı kullanılmayacak

norveç

Dünyada birçok ülkede terk edilmeye başlanan FM bandı üzerinden radyo yayıncılığı Norveç’te tamamen bitiyor.

FM YAYINCILIK 2017’DE BİTECEK

Norveç Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede FM kanalından yapılan radyo yayıncılığı 2017 yılında tamamen sona erecek. Ülkede bu tarihten sonra sadece DAB (Digital Audio Broadcasting) teknolojisini kullanan kanallar yayın yapabilecek.

YENİ 20 KANAL

Bakanlıktan yapılan açıklamada mevcut FM sisteminde sadece 5 adet ulusal radyo kanalına yer olduğunu ifade edilirken DAB’daki mevcut kanal sayısının 22 olduğu, ayrıca 20 yeni kanal da eklenebileceği bilgisi verildi.

BİRÇOK YENİ ÖZELLİK

Dijital radyo yayını olarak da bilinen DAB’da standart ses aktarımının yanı sıra acil durumlarda bilgi verme, veri aktarma gibi özellikler de bulunuyor. Ayrıca otomobil kullananlar için trafik bilgisi, kaza ve doğal afet gibi veriler DAB üzerinden aktarılabiliyor.

Ses kalitesi FM frekansına göre çok daha yüksek olan DAB’da yayın yapan kanal destek verdiğinde ileri, geri sarma ya da çalan müziği durdurma gibi özellikler de kullanılabiliyor.

Türkiye’de şimdilik kullanılmayan bu teknolojiden yararlanmak için bu desteği veren bir alıcıya da sahip olmak gerekiyor. Bazı otomobil üreticilerinde standart olarak bu özelliğe sahip araç içi ses sistemleri bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ