Pakistan’da 12 mahkum idam edildi

  • 17 Mart 2015
  • 387 kez görüntülendi.
Pakistan’da 12 mahkum idam edildi

pakistan

Pakistan’da idam cezasının yeniden uygulanmaya başlamasının ardından idamlar başladı.

12 KİŞİ İDAM EDİLDİ

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, idama mahkum edilen ve af talebi Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedilen 12 kişinin cezasının Karaçi, Multan, Faysalabad, Gujranvala, Jhang, Ravalpindi ve Mianvali şehirlerindeki hapishanelerde bu Sabah infaz edildiği belirtildi.

Açıklamada, idam edilen mahkumlar arasında sadece terör suçluları değil, cinayet ve tecavüz suçlamalarından idama çarptırılanların da bulunduğu kaydedildi.

2008 YILINDA İDAMLAR DURDURULMUŞTU

Pakistan’da idam cezalarının uygulanması 2008 yılındaki moratoryumla durdurulmuştu. Ancak 16 Aralık’ta Pakistan Talibanı militanlarının Peşaver kentindeki bir okula düzenlediği saldırıda çoğu çocuk 150 kişiyi öldürmesinin ardından idam cezası sadece terör hükümlüleri için uygulamaya konulmuş ve 25 mahkum idam edilmişti.

İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN 8 BİN MAHKUM BULUNUYOR

Pakistan İçişleri Bakanlığı, geçen hafta idam cezasındaki moratoryumun tamamen yürürlükten kaldırıldığını ve af talebi Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedilen mahkumların gelecek haftalarda idam edileceğini açıklanmıştı. Pakistan’daki hapishanelerde çeşitli suçlardan idam cezasına çarptırılan yaklaşık 8 bin mahkum bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ