Papa’nın soykırım açıklamasına İtalya’dan destek geldi

  • 17 Nisan 2015
  • 478 kez görüntülendi.
Papa’nın soykırım açıklamasına İtalya’dan destek geldi

altın.jpg

İtalya kamuoyu ve bazı muhalefet partilerinin, “Hükümet soykırım konusunda Papa’yı yalnız bıraktı, onu savunmadı” baskılarının artması üzerine hükümet kanadından peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

İki gün önce ilk açıklamayı yapan Başbakanlık nezdinde AB’yle İlişkilerden Sorumlu Devlet Sekreteri Sandro Gozi, bugüne kadar hiçbir İtalyan hükümetinin Ermeni meselesine ilişkin resmi bir pozisyon almadığını hatırlatarak, “Zaten bir hükümet ‘soykırım’ kelimesini kullanmamalı, bu tarihçilerin görevi” diyerek Türkiye’nin tezine destek vermişti. Bunun hemen ardından konuşan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ise, “15 yıl önce Papa 2. Jean Paul’ün de benzer şekilde ifadeleri olmasını hesaba katarsak Türklerin Papa’ya karşı sert açıklamaları haklı gibi görünmüyor” demişti.

TÜRK ÖĞRENCİ, PAPA’NIN AÇIKLAMASINI SORDU

İki günlük ABD ziyareti kapsamında dün Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Başbakan Matteo Renzi, bunun ardından kendisini Türkiye-Vatikan arasındaki tartışmaların içine çeken bir soruyla karşılaştı. Söz konusu üniversitede okuyan Furkan Pehlivanlı adlı Türk öğrenci, İtalyan Başbakan’a “Papa Francesco, 1915 Olayları’nı ‘soykırım’ olarak tanımladı. İtalya’nın bu konudaki resmi tavrını sormak istiyorum” sorusunu yöneltti.

“PAPA’NIN MESAJI GAYET AÇIK”

Renzi bu soruya şöyle cevap verdi: “İtalya Hükümeti’nin bu konudaki pozisyonu oldukça açık. Dışişleri Bakanımız, Türk hükümetinin Papa’ya karşı verdiği tepkiler konusunda pozisyonumuzu ortaya koydu. Papa, bir asır öncesinde olanlar için oldukça açık bir mesaj verdi. Erdoğan ve mevkidaşımın (Davutoğlu) tepkisi ise negatif oldu ve bunun üzerine Dışişleri Bakanımız Paolo Gentiloni de Türk hükümetinin bu tepkisini eleştirdi.”

“AB’YE GİRMEK ANKARA’NIN ELİNDE”

“Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu düşünüyorum ve Avrupa kurumlarına entegrasyon sürecini gerçekleştirmesi herkes için çok anlamlı olur” diye açıklamalarını sürdüren 40 yaşındaki Başbakan, “Türkiye aynı zamanda NATO’nun da önemli bir üyesi. Ancak şu an Türkiye’nin Avrupa kurumlarına entegrasyonunun, Ankara hükümetine bağlı olduğu aşikar” dedi. Eylül ayında Galler’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde de, Türkiye’nin Avrupa’ya girişi konusunda desteklerini resmen dile getirdiğini aktaran Renzi, “Ancak Türkiye bugün, Avrupa Topluluğu’nun bazı temel değerleri ve fikirlerine uymak zorunda” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ