Pedagojik Formasyon ve Eğitim Üzerine

İsmail Atağan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 18 Kasım 2015
  • 17.652 kez görüntülendi.

jmnjn

Pedagojik Formasyon: Eğitim-Öğretim verebilmek için alınması gereken eğitim programı, yada daha genel anlamı ile öğretmen olarak atanmaya hak kazanmak için alınması gereken eğitim belgesi/sertifikası.

Eğitim fakültesi öğrencileri 4 yıllık eğitimleri sırasında pedagojik dersleri aldıkları için mezun olunca öğretmen olarak atanmaya hak kazanırken, başta Fen-Edebiyat olmak üzere diğer fakülte öğrencileri ise çoğunlukla mezun olduktan sonra; ekseriyetle de ara sınıf öğrencisi iken ayrı bir eğitim programı ile pedagojik formasyon derslerini alarak öğretmen olarak atanmak için hak kazanır.

YÖK; Fen- Edebiyat ve diğer fakülte öğrencilerine pedagojik formasyon eğitimi vererek atanmamış öğretmenler ordusuna her yıl on binlerce aday katarak çeşitli şikayetlere maruz kalsa da, asıl mesele Fen-Edebiyat öğrencilerinin formasyon alması değil, formasyonu niçin ve nasıl aldıklarıdır.

Fen-Edebiyat fakülteleri alanında uzman, araştırmacı kişiler yetiştirmek için kurulmuş olsa da ülkemizde olağan şartlar sağlanmadığı için bir çok öğrenci kendi alanında çalışma imkanı bulmadığı gibi yine devlet tarafından herhangi bir destek ya da maddi anlamda bir kolaylık sağlamadığı için Fen-Edebiyat öğrencilerini atanması zor da olsa öğretmenliğe bir ihtimal umudu ile mahkum edilmekte. Atanmayı geç ücretli öğretmelik için bile formasyon sertifikası almak zorunda bırakılan öğrenciler var. Oysa Tarih,Edebiyat, Kimya,Fizik, Felsefe vb. alanlarda uzman kişilere, bilim adamlarına ülke olarak o kadar ihtiyacımız varken.

Peki Pedagojik Formasyon eğitimi nasıl veriliyor, istenen kalitede olduğu söylenebilir mi?

YÖK ün günü birlik değişen yönetmelikleri gereği standart bir Pedagojik eğitimden bahsetmek söz konusu değil. Daha önceki yıllarda yüksek lisans programları ile ayrıca Ales ve 2.5 diploma notu koşulu ararken 2014-2015 yılında adeta ücretli sertifika verir gibi hemen hemen tüm üniversiteler binlerce öğrenciye 5 er aylık eğitimlerle hatta bazı Üniversiteler 15 günlük hızlandırılmış programlarla yada uzaktan eğitimle 1. dönemi verdi. Bu 15 günlük eğitim veya uzaktan eğitimle öğretmenlik bilgi ve donanımına sahip olunmayacağı hepinizin takdiridir. Formasyon eğitiminin büyük problemlerinden bir tanesi bu. Bir başka problem ise YÖK ün günü kurtarma için yaptığı değişiklikler, 2014-2015 yılında özellikle dershanelerin kapanması ile dershane öğretmelerine kolaylık sağlamak ve üniversitelere gelir sağlamak amacı ile yüz bine yakın mezun hatta ara sınıf öğrencisine formasyon veren YÖK, ne oldu da bu sene sadece 15 bin öğrenci ye formasyon vermeye karar verdi, geçen sene yüz bin öğrenciye formasyon veren YÖK, atanmamış öğretmen sayısının artacağını tahmin edemedi mi???

Her ne kadar formasyon eğitimi ile öğretmelik donanımına sahip olunmayacağı taraftarı olsam da, mağdur edilen bir kesim olunca YÖK ü eleştirmemek elde değil. Madem atanmamış öğretmen sayısını azaltamak için böyle bir karar alacaksın, bu kararı 2015-2016 eğitim öğretim yılında ve daha öncesinde yerleşenleri muaf tutarak, bundan sonra yerleşenler için formasyon verilmeyeceğini duyurur, en azından bu yıldan sonra yerleşenler onun bilincinde olarak üniversite tercihlerini yaparlar. Tabi Formasyon verilmeyecek denilip işin içinden çıkmak olmaz ,bu fakülteler için uygun çalışma alanları ve desteği sağlamak için adım atmalı, en az 4 yıllık eğitim politikaları ve yönetmelik değişlikleri ile eğitime katkı sağlamalı, öğrenci bulamayan fakülteleri kapatıp daha kaliteli yada günün ihtiyaçlarına göre bölüm açmalı, mağdur öğrenci sayısını azaltıp, bu sene formasyon verilir mi,verilirse sayı kaç olur vb. sorularla muhatap olmaktan kurtulmuş çoğu zaman umut dışında pek bir şeye yaramayan formasyondan herkesi ve eğitim sistemini bir nebze olsun kurtarmış olursun.

İsmail ATAĞAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ