Pembe Kimlikli “kimliksiz” Kadınlar

Zeynep Arı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
 • 07 Temmuz 2015
 • 2.039 kez görüntülendi.

698885_detay

Bizler, pembe kimlikleri ellerine tutuşturulan, daha doğduğu ilk anda cinsiyetçi ayrım mekanizmasına maruz kalan kimlikli ama bir o kadarda kimliksiz kadınlardık.
Bize hiç kimse olmadığımız söylendi. Tek başımıza, bir hiçtik. Kadın olmak suçtu çünkü ,kadınsanız ikinci sınıfısınız, yaptıklarınızın, duygularınızın, fikirlerinizin bir önemi yoktur. Çünkü siz kadınsınız. Hangi kalıba dökülecekse o şekli almaya mecbur, kimliksiz bireylerdik. Kadınsanız şiddet görmeye, sömürülmeye, itilip kakılmaya, sıradanlaştırılmaya elverişlisiniz demektir. Temizlenecek namusunuz, susturulan benlikleriniz vardı. Dört duvara kilitlenirdi. Para kazanamazdı, sokakta bilye tokuşturamazdı, evlere mahkumdu koskoca gökyüzünden ziyade. Kadınsanız; alıp başınızı gidemezsiniz, özgürce gezemez, bir başına bir demli çay içemezdiniz. Kalbinin ve aklının isteklerine uyamazdı, onun suçu kadın olmaktı, kadın doğmaktı. O kadındı insan olmaktan önce gelen bir varlıktı.
Kendi benliğini kesfedip, kendi dehlizlerinde kaybolmadan, benliğini ve kimliğini tanımadan önce, kimlikler yetiştirilmesi istenirdi sistem tarafından. Kendini bulmadan, ayaklarının üzerinde durmadan hemde… kadınsanız; ötekisiniz daima, sevemezdi, gidemezdi, kalamazdı da . Daha büyümeden ana olmalıydı. Tek başına yaşayamazdı bu dünyada. Öyle ya korunup gözetilmeye muhtaçtı hiç olan benliğine sistem bir yabancıyı dikerdi başına. Sahi neydi ? Hah koca. Kendi soy adını taşımadan başka bir soy adına transfer edilirdi. Artık tamamen silik ,emeği sömürülen her şeyden ödün veren bir kimliğe büründürülürdü. Çünkü o kadındı.
Sevmekle mükellef edinilen kadın ; bulmuş şükretsin, otursun derdi sistem tarafından , öyle ya onun hakkı yoktu. Sorulmazdı da zaten. Kadın sistemin objesiydi, şekilden şekle konulan, Susmaya mahrum bırakılan, tüm hakları elinden alınan. Ölümünün hak olduğuna inanılan. Kadınsanız; en başından kaybetmişsinizdir. Hayata hep bir adım geriden başlarsınız. Önce ataerkil sistemin bireyleri doymalı kalırsa, belki kadında doyabilir. Daha sonra sistem ana olmasını beklerdi. Kendini bile tanımadan bir çocuğu büyütmesi beklenirdi. Her zaman olduğu gibi ,yine tek başına olan kadın ana olurdu. Şefkatli olmalı, herkesi memnun etmeli, hiç bir hak iddia etmemeli, toprak gibi her şeyi örtmeli tüm haksızlığa susmalı. Pembe kimliğine razı gelip, bu Çarkı sürdürmeli.
Sistem bilmez aslında kadın olmanın ne demek olduğunu,cinsiyetiniz her şeyi anlatır doymak bilmez sisteme. Kadın olmak ayrıcalıklıydı, istediği şeyi yapabilecek donanımla gelmişti dünyaya. Cinsiyetiniz tüm bunların önüne geçerdi. Kadınsanız bilirsiniz. Siz yoksanız sistemin soyunu devam ettiren çarklarda yok demektir. Ama bilinmez, bilinmek istenilmez. Sistem kadının öznelliğini yok eder. Biricikliği eritilir, aciz bırakılır,vasifsızlaştırılır, itibarsızlaştırılır. Cinsiyetiniz ayrımcılığın sonucudur. Çünkü, Siz pembe kimlikleri olan ,kimliksiz kadınlardınız.

Zeynep ARI

Aile Danışmanı/S
osyolog

YAZARIN SON YAZILARI
Alemin Özü - 15 Haziran 2016
Hayatın Pusulası - 10 Nisan 2016
Enaniyet Tuzağı - 9 Mart 2016
Sabır - 8 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da eğitimsiz bir toplumuz.Bu tür yazilar yeni açılımları getirir diye ümit ediyorum. Başarılar diliyorum

 2. ibrahim Gündoğan dedi ki:

  Basarili bir başlangıç. Saniyorum bu sorunların temellerine isabetli sondajlar yaparsınız. Doğru teshis tedavinin yarısidir derler

 3. Anonim dedi ki:

  Çok güzel ve çok Anlamlı yazılar paylaşmışsınız Zeynep hanım tebrik ederim ufkumuzu genişletiniz başarınızın Devamını diliyorum saygılar

 4. melike dedi ki:

  Ne de iyi değinmiş pembe kimlikli ama asıl kimliksiz kadınlar…

BİR YORUM YAZ