Pre-Endüstriyel Toplumlar

Nil Özdurdu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.
  • 04 Ağustos 2016
  • 3.827 kez görüntülendi.

image

Endüstriyel açıdan toplumlar,geçmişten günümüze yaşadığı değişimlerle sosyolojinin ilgilendiği konular arasında yerini almıştır.İçeriği dolasıyla üretimi,tüketimi ve iktisadi birçok meseleyi sosyoloji ile buluşturmuş,sosyologlara geniş araştırma konuları sunmuştur.
Mevzu bahis konularda sosyolojik analizin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi;ekonomik düzenin farklı yönlerini kavramamıza,dönüşümlerin insan hayatına etkisini anlamamıza ve bunların toplumu nasıl şekillendirdiğini çözmemize fayda sağlayacaktır.Sosyal hayatın bir parçası olan çalışma,günümüz koşullarına gelene dek birçok değişime uğramıştır.
İnsanoğlu her zaman belirli ihtiyaçlara sahip olmuş ve bu ihtiyaçlar onu bir şeyler yapmaya,üretmeye teşvik etmiştir.Bu ihtiyaçları karşılarken elindeki imkanlar dahilinde farklı yöntemler kullanmış,zamanla imkanlar yaratmış ve farklı adımlar atmıştır.İşte başrolünde insanın yer aldığı bu toplum tiplerini Pre-endüstriyel Toplumlar,Endüstri Toplumları ve Post-endüstriyel Toplumlar olmak üzere 3 başlık altında ele alıyoruz.
Bölümlere ayrılmış olsa dahi birbirleriyle sıkı bir bağlantı içerisinde olan ve birbirlerine ortam hazırlayan bu toplumların biri olmadan diğerini düşünmek pek de mümkün değildir.Bu evreler,bir zincirin halkası misali birbirini takip etmektedir.Diğer toplumları anlamak ve genel olarak daha doğru kanılara varmak istiyorsak Pre-endüstriyel toplumu anlamak da şarttır.
“Pre-“ ön eki “önce” anlamına gelip,”Pre-endüstriyel” kelimesi ile sanayi öncesi toplumlar ifade edilmektedir.
Geleneksel yöntemlerin hakim olduğu pre-endüstriyel toplumlar,kendi içerisinde de 3’e ayrılmaktadır: Avcı toplayıcılar,göçebe toplumlar ve tarım toplumları.
Bu toplumlarda “geçimlik” odaklı hareket edilmiştir.Daha önceki yazım “Kooperasyonu Keşfetmek”te ele aldığım kooperasyon yani işbirliği ve onun gerektirdiklerini görüyoruz aslında.Bireysellik yaşayan günümüz toplumundan ziyade birlik ve beraberliğin ön planda olduğu,tabir yerinde ise “fazlasında gözü olmayan toplum”dur Pre-endüstriyel toplumlar.Paranın egemenliği şöyle dursun;çıkar gözetmeyen,ortaklaşa iş görüp yardımlaşan, paylaşan sözde “ilkel” dediğimiz toplumdur.
Tarım,hayvancılık,zanaat gibi uğraşları olan bu toplumlarda tek başınalıktan çok birlikten kuvvet doğurma söz konusudur.
Buharlı makinenin icadına kadar yaşanan bu dönem,18. yy.da İngiltere’de başlayan Sanayi Devrimi ile boyut atlamış artık toplum çok farklı bir hal almış,makine ve teknolojiye dayalı üretim söz konusu olmuştur. “Endüstri Toplumu” boy göstermiş,”modern toplum” doğmuştur.
İşte zaman içerisinde yerini endüstriyel ve ilerisinde post-endüstriyel topluma bırakan fakat hala bir yerlerde varlığını sürdüren pre-endüstriyel toplumlar,emek yoğun üretimden sermaye yoğun üretime,akabinde ise bilginin ve teknolojinin egemen olduğu düzene geçişin ilk adımıdır ve bu adım bundan sonraki adımlar için vazgeçilmezdir.

Nil Özdurdu

YAZARIN SON YAZILARI
Pre-Endüstriyel Toplumlar - 4 Ağustos 2016
Devrilmez Yeşilçam - 15 Haziran 2016
8 Mart Sadece 24 Saat - 4 Mart 2016
Toplumlarda Akrabalık - 17 Şubat 2016
Edebi Sosyoloji - 3 Şubat 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ