Ramazan-ı Şerif

Murat Ali Kuzucu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
  • 17 Haziran 2015
  • 550 kez görüntülendi.

ramazan-davulcusu

İçerisinden geçtiğimiz şu karmaşık dönemde Ramazan ayına kavuşmak üzereyiz. Tüm bu karmaşa ortamına rağmen halk bir telaş ve hazırlık içerisinde. Çarşı pazar kalabalık esnaf heyacanlı durumda. Ramazanın bereketindendir her yer canlı, ramazana has lezzetler tezgahları süslemeye başladı.Ramazan nedir peki, bizim için ne anlam ifade etmeli?

Kendimi bildim bileli gördüğüm, yaşadığım kısacası tecrübe ettiğim bir şey var; İslam dininin bize sunduğu her şeyin ardında hikmetler gizli. Hiç biri boş ve işlevsiz değil. Her birinin bir değeri, kıymeti var. Ramazan ayıda toplumsal hayatı düzenlemede nasıl bir yaşam sürülmesi gerektiği konusunda bizlere bir kesit sunuyor aslında. Bir eğitim süreci bu, yaşayarak öğrenilen bir eğitim. Bu kısa süre içerisinde israftan tutun insan haklarına kadar bir sürü eğitim veriliyor aslında. Bunu görmek için ilahiyatta okumaya gerek yok sosyoloji de. Bir durup gözlemleyin bu ayda toplumu, şöyle bir bakın değişime. Çok şey göreceksiniz. Bu ayın sadece açlık ve susuzluk ayı olmadığının bilincine varacaksınız. Sahur, iftar, teravih  ile toplumsal bir birlik oluşturulacak. Yalnız yenen yemekler yerini tam katılımlı bir aile sofrasına bırakacak. Teravihlerle omuz omuza bir birlik sağlanacak.  Hayatın o koşuşturmacasında unuttuğumuz ve bastırdığımız iyilikler kendini bir başka gösterecek . Bu ayda israftan kaçınarak çok iyi bir çevreci, herhangi bir derneğe üye olmaksızın mazluma sahip çıkarak bir hayırsever, hayvanları koruyup kollayarak bir hayvan sever olabilirsiniz. Bunların hepsi bizim ramazanı nasıl algıladığımıza bağlı aslında. Böyle çok yönlü bir algılayış ramazanı dolu dolu geçirmede ve edindiklerimizi hayatımızın her anına uygulamada yararlı olacaktır. Bu ibadet, aşkın ile bir bağ kurmanın yanında kendimizi hesaba çekmenin, sosyal hayatta yaşanan sorunların çözümü yönünde gayret sarf etmenin bir yolu olmalıdır. Yoksa eğlence sektörüne bağlanmış bir oruç, tıka basa doymuş bir mide, ötekini görmeyen bir zihin ramazanın bizden istediği şeyler değildir. Salt yeme içme üzerine odaklanılmış bir Ramazan da bize hiçbir şey getirmeyecektir…

Umarım Ramazan ayını toplumca huzur ve barış içerisinde geçirir, bu ayda öğrendiklerimizi de daimi hale getirip  hayatımıza yansıtırız. Kazançlı bir Ramazan ümidiyle, hayırlı Ramazanlar dilerim.

Murat Ali KUZUCU

YAZARIN SON YAZILARI
Ramazan-ı Şerif - 17 Haziran 2015
Dostluk - 23 Mayıs 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ