Reklamlarda Kadın

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
 • 06 Temmuz 2015
 • 1.825 kez görüntülendi.

1351768192_INFINITI_AUTOSHOW_FOTO_5

Kadınlarla ilgili birçok yazı yazılmıştır, birçok tartışma yapılıp konu konuşulmuştur. Kadınların bu kadar dillendirilmesine sebeplerden biri evet o ataerkil toplum yapımız . Kadın genelde hep  toplum içinde ikincilleştirilip ötekileştirilmektedir.Yine kadınların nasıl ikincilleştirildiğini bunun da her defasında nasıl yeniden üretildiğine medya organlarında çok fazla şahit olmaktayız. Bunlardan biri de reklamlardaki kadın rolüdür. Bu yazımda buna değinmek istiyorum.

Reklamlar bir ürünün iyi ya da kötü tartışılır  bir şekilde insanlara tanıtıldığı bir araçtır. Toplumun yapısı reklamlara oldukça yansır fakat genelleyecek olursak ; bir deterjan reklamında , mutfakla ilgili her hangi bir tanıtımın yapıldığı reklamlarda kadını nasıl ve nerede göreceğimiz bellidir. Erkekler televizyon karşısında ayaklarını uzatmış otururken kadın mutfakta bulaşık yıkar bunun ötesi bulaşıktan kurtarıcı olarak bulaşık makinası tanıtılmaktadır fakat yine o makine kadının kullanım alanı olan makinadır .Diğer bir örnek erkek masada otururken kadın masaya yemeği servis eder buna benzer fazlasıyla örnek bulunmaktadır.

Reklamların iki fonksiyonu bulunur. Birincisi ekonomik kazanç sağlamak  ikincisi kadın ve erkeğe ait toplumsal rollerin yaygınlaştırılması ve hatta yeniden üretilmesidir. Öğrenim küçük yaşlarda başlar dolayısıyla reklamları izleyen çocuklar annenin yerinin mutfak yani hizmet olduğunu öğrenir büyükler için ise bu roller pekiştirilir.

Kadın reklamlarda belli başlı rollerde yer alır;

 1. Ev Kadını Rolü: Kocasının isteklerini yerine getiren , yemek pişiren , çamaşır yıkayan ,ütü yapan vb. gibi rollerde yer alan kadınlar.
 2. Kadınsal Rollere Uygun Mesleklerde Yer Alan Kadınlar: çalışan fakat cinsiyetine uygun mesleklerde çalışan kadınlar ; öğretmen, hemşire vb. gibi. Çalışan kadın olarak yer alsa da kadın yine ikincil konumdadır müdür olan ya da üst mevkide çalışan bir kadının yer aldığı reklamlara pek rastlamayız gerçek hayatta yer alan  kadının yükselip daha iyi mertebelere gelmesine engel olan o cam tavan reklamlarda da kendini gösterir
 3. Seks Objesi Olarak Kullanılan Kadınlar: Kadının bedenine vurgu yapan ,kadının güzelliğinin hem kadınlara hem erkeklere yönelik vurgulandığı reklamlar. Güzel ve çekici bir kadın sanki tanıtımı yapılan objeyle beraber satılacakmış gibi bir hava oluşturulur.Arabaların tanıtıldığı reklamlarda bunu çokça görürüz. Ya da kadın bedenine benzer şekilde şişesi olan parfümlere ait olmuşuzdur.
 4. Sanatçı Kadın: Tanıtımı yapılan obje bir sanatçı tarafından tanıtılır burada da amaç tanıtılan ürünün sanatçı kadınla özdeşleştirilmesidir.

Televizyonun her evde yer aldığını bildiğimiz günümüzde kadınların kullanıldığı reklamlarla kadn ve erkek streotipleri  kişilere aktarılıp yeniden üretilmesi amaçlanmaktadır. Reklamlarda kullanılan ses bile önemlidir. Erkek reklamda yer almasa bile dış ses olarak var olur. Kadının şikayetçi olduğu bir durumdan onu kurtaran bir ses olarak erkek var olur. ‘’Halı silmek işkence diyen’’ bir kadına kurtarıcı erkek sesi ‘’işkence bitti’’ der. Kadın sesinin yer aldığı reklamlar elbette vardır fakat bu reklamlar yine kadınsal rollere uygun reklamlardır  örneğin deterjan , bebek bezi, bebek maması vb. gibi.

Sonuç olarak ; reklamlar bir ürünü tanıtırken bireysel özellikleri göz ardı ederek kadınları zayıf,  erkeğe bağımlı , tek amacı erkeğini mutlu etmek gibi gösteren ve bunu da her defasından pekiştiren bir yeniden üretim aracıdır. Keza kadın güzel , çekici fakat fazla zeki olmayan birey olarak gösterilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken konulardan biri ve önemli olduğunu düşündüğüm reklamlara değinmek istedim umarım toplumumuzda farkındalık ve her şeyi göründüğü gibi algılamayan araştıran, sorgulayan bireylerin sayısı artar. Kadının sadece annelik , kadınlık rollerinin dışında zekasıyla da ön plana çıkan daha modern tanıtıldığı reklamlarda görürüz.

Asuman ŞAYF

 

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Engin Hanım Güngör dedi ki:

  Bende şiddetle bu konu üzerinde duruyorum bir senedir sayfamda defalarca bu konuya değindim… Çok güzel ifade etmişsiniz hemcinsiniz olarak çok memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Kadınlar bilinçlendikçe değerlenecekler. Ellerinize yüreğinize sağlık…

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   Benim de ilgi alanim olan bir konu deginmek , paylasmak istedim cok col teşekkür ederim kiymetli yorumunuz icin.

 2. Anonim dedi ki:

  Bakin cok guzel dogru degindikleriniz. fakat gunumuzde kadinlarin(cogu) da bu durumdan memnun oldugu asikar. Reklam edilen kadin degil, bunu anlayamayan toplumdan biriyiz.

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   Malesef,bunu icsellestirmis zaten insanlar dert eden yok pek değinmek istedim belki bikac kisi de olsa fark edilir diye Teşekkürler yorum icin.

BİR YORUM YAZ