Rus ordusundan dev hava tatbikatı

  • 26 Mayıs 2015
  • 499 kez görüntülendi.
Rus ordusundan dev hava tatbikatı

1

Rusya, 250 askeri uçak ile helikopterin ve 12 bin askerin katıldığı dev hava tatbikatına başladı. Rusya Savunma Bakanlığı, 4 gün sürecek olan tatbikatını “çok büyük bir sürpriz denetleme” olarak niteledi.

TATBİKAT GERİLİME CEVABEN GÖVDE GÖSTERİSİ OLARAK YORUMLANIYOR

Rusya’nın bu adımı, Ukrayna’daki kriz nedeniyle Batı ile artan gerilime cevaben bir gövde gösterisi olarak yorumlanıyor. Tatbikat, NATO ve müttefiklerinin Kuzey Kutup Bölgesi’nde yaptığı eğitim tatbikatıyla aynı gün başladı. Rus haber ajansları, hava savunma kuvvetlerinin tatbikatında, yaklaşık 700 silah ve askeri teçhizat kullanıldığını açıkladı.

TATBİKATTA TEMSİLİ HEDEFLER VURULACAK

Tatbikat sırasında Rusya’nın uzun menzilli savaş uçakları cruise füzeleriyle, Rusya’daki özerk Komi Cumhriyeti’ndeki temsili hedefleri vuracak. BBC Moskova muhabiri Caroline Wyatt, bu tatbikatın, bir kaç ay sonra yapılacak daha geniş kapsamlı Center-2015 savaş oyunlarına hazırlık niteliği taşıdığını aktardı.

“TANKLARIN VİZEYE İHTİYACI YOK”

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, bir televizyon programında, Rusya’nın caydırıcı gücüyle ilgili bir soruyu “Tankların vizeye ihtiyacı yok” diye yanıtladı. Rogozin, Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamında seyahat yasağı uygulanan yetkililer arasında yer alıyor. Rusya, Mart 2014’te Ukrayna’daki Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ilhak etmiş, ardından Batı ülkeleri Kırımlı ve Rus bazı yetkilieri hedef alan yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ