Rusya’dan mobil işletim sistemi atağı

  • 20 Mayıs 2015
  • 462 kez görüntülendi.
Rusya’dan mobil işletim sistemi atağı

RUSYA

Rusya, teknoloji dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor. Güvenlik yazılımları Kaspersky, arama motoru konusunda da Yandex gibi dev şirketlerle adından söz ettiren Rusya, bu kez de mobil işletim sistemine gözünü dikti.

RUSYA’NIN MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Haberleşme Bakanı Nikolai Nikiforov, Finlandiya merkezli Jolla firması ile görüştüklerini açıkladı. Bakan, Sailfish tabanlı mobil bir işletim sistemi geliştireceklerini ifade etti.

İOS VE ANDROİD’E RAKİP

Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Sailfish tabanlı geliştirilecek mobil platform, Rusya’nın kendi bağımsız işletim sistemi olacak. Rusya’da mobil cihazlarda yüzde 95 oranında iOS ve Android işletim sistemi kullanılıyor. Yeni işletim sisteminin kullanıma sunulması ile beraber 2025 yılında bu oranın yüzde 50’ye indirilmesi planlanıyor.

FİNLANDİYA, ÇİN VE RUSYA ORTAKLIĞI

Nikiforov’un açıklamalarına göre işletim sistemi Finlandiya, Çin ve Rusya ortaklığı ile geliştirilecek. Uzun vadede bu ortaklığa Kuzey Afrika, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin katılabileceği de ifade ediliyor. 2011 yılında kurulan Jolla firması akıllı telefon ve tablet üretiyor. Nokia’dan ayrılan bir grup çalışan tarafından kurulan şirketin hissedarları arasında Çinli ve Rus yatırımcılar bulunuyor.

BİLİŞİM SEKÖRÜNDE ABD’Lİ FİRMALARIN HAKİMİYETİ

Bilişim sektöründe ABD’li firmaların hakimiyetini kırmak isteyen ülkeler kendi işletim sistemlerini geliştirmeye çalışıyor.

TÜRKİYE’NİN ÇALIŞMALARI

Türkiye’de de ‘milli işletim sistemi’ olarak duyurulan Pardus ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ