Sabır

Zeynep Arı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
  • 08 Ocak 2016
  • 1.179 kez görüntülendi.

Puzzle-Wallpapers-Download

Sabır, yaşamamız için gerekli olan en büyük manevi silahımızdır. İmtihanlarla baş edebilmek ,  olumsuz duygularla savaşabilmek için iyi bir motivasyon kaynağıdır. Acı ve yıpratıcı bir eylemlilik hali olan sabır ; pasif bir bekleyişten ziyade , içe doğru bir yolculuk eksiklikleri görebilme , ve tüm kusurların fark edilebilmesinin en mutmain yoludur.

İnsan demek kusurdan ve noksanlıktan ibarettir. Bütün bunlar bizlerin mükemmel insan olma modelini sekteye uğratan hallerdir. Sabrımız olmasaydı bir ehemmiyetimizde olmazdı. Kişi sadece sabrı ile derecesini yükseltebilir. Sağlam bir öngörü kazanabilir. Olayların ardındaki ince sesi sabrı sayesinde duyabilir. Sabır katlanmak , eziyetlere razı gelmek değildir. Sabır hayatımızda var olan iyi veya kötü olan tüm şeyleri olduğu gibi kabul edip, yolun sonundaki mucizeye şahit olmaktır.

Sadece sabrından emin olanlar bu mucizeye tanık olabilirler. Yola herkes eşit koşullarda çıkar lakin, kişilerin  sabır dereceleri yol ayrımında kendilerini başka bir yola, başka bir yolcu olarak görmelerine neden olur. Çıkılan yolun daha da çileli olmasına, zemin hazırlarlar. Sabredenler bilirler ki ; bu yolda asla eli boş dönmek yoktur. Boş dönenler sadece sabırdan dönüp, var olan düzene ve ilerleyişe isyan edenlerdir.

Yaşananlar kabullenildiğinde yıkıcı ve yıpratıcı olmaktan çıkarak , olayların başka boyutlarına tanıklık etme olanağı sağlanır. Tüm baş edilemez sanılan duygular, isyanlar, öfkeler, mutsuzluklar, mutsuz birliktelikler, evlilikler…

Herkes biricik olan benliğini olumsuz tüm yaşantısal kirlilikten korumak  ve kollamak ister. İster ki her şey rayında dursun , ve hep böyle sürsün. Raydan çıkmadan biricikliğin ve sabrın kıymeti bilinir mi?

Hayatta her şeyin yolunda olduğu bir düzen;  düzen  değildir. Sabredecek , pişecek hamlığınızı  alacak bir derdiniz yoksa üzülün!!!  Kişi ancak sabır hali ile manalı hayatın kapılarını aralayabilir.  Sabrımızı olumsuz etkileyen sıkıntılarımızı içinden çıkılmaz bir hale dönüştüren en büyük etken ;aceleciliğimiz, sorunlarla baş etmekten yoksun oluşumuz  ve sonuca en nihayet kestirmeden ulaşma arzularımızdır.

Hayatın devam ettiğini , burada bitmediğini hala aldığınız bir nefesiniz varsa , tüm sıkıntılarınızın iyi bir dönemece gireceğini unutmayın. İnsanların adaleti şaşar ama kaderin şaşmaz, insan zulm eder ; kader adalet eder. Sabır ve  tahammül  hayat karşısında sağlam durabilmeyi ve gerektiğinde her şeyi sükun ile karşılamayı bilmektir. Sabrınızla hayatları güzelleştirebilmek ellerinizde!!! Tüm yaşamınızın özeti sabrınız da gizlidir.

Zeynep ARI

YAZARIN SON YAZILARI
Alemin Özü - 15 Haziran 2016
Hayatın Pusulası - 10 Nisan 2016
Enaniyet Tuzağı - 9 Mart 2016
Sabır - 8 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ