Saddam’ın sağ kolu İzzet İbrahim el-Duri öldürüldü

  • 17 Nisan 2015
  • 1.578 kez görüntülendi.
Saddam’ın sağ kolu İzzet İbrahim el-Duri öldürüldü

el duri

Irak’ın Salahaddin ili Valisi Raid el-Cuburi, Saddam Hüseyin’in yardımcısı İzzet İbrahim el-Duri’nin Tikrit kentinin doğusunda yer alan Hemrin Dağları’ndaki Allas Petrol Kuyuları yakınında IŞİD ile Irak ordusu arasında devam eden çatışmalar sırasında öldürüldüğü belirtildi. 

El Duri’nin cesedine ait olduğu belirtilen fotoğraflar da Cuburi tarafından medya kuruluşlarına gönderildi.

IŞİD’E AĞIR DARBE

İzzet İbrahim el-Duri’nin IŞİD’in Irak’taki baş aktörlerinden biri olduğunu belirten Iraklı yetkililer, El Duri’nin ölümüyle örgütün ağır bir darbe aldığını açıkladı.

DNA TESTİ YAPILACAK

Söz konusu cesedin İzzet İbrahim El Duri’ye ait olduğunu belirlemek için DNA testinin yapılacağı da belirtildi.

YEMEN OPERASYONUNA DESTEK VERMİŞTİ

Irak’taki Baas Partisi’nin kuruluşunun 68. Yıldönümü nedeniyle geçtiğimiz hafta açıklama yapan İzzet İbrahim el-Duri, Yemen’deki Suudi Arabistan operasyonunu desteklediğini açıklamıştı.

İZZET İBRAHİM EL-DURİ KİMDİR?

ABD’nin Irak’ı 2003 yılında işgal ederek Saddam Hüseyin iktidarını devirmesine kadar Irak Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan İzzet İbrahim el-Duri, 1942 yılında Saddam Hüseyin’in memleketi olan Tikrit’te doğdu. 

Baas Partisi’nin iktidara geldiği 1968’deki darbenin mimarlarından biri olan El Duri aynı zamanda devlet başkanı yardımcısı olarak Saddam Hüseyin’e en yakın isimlerden biriydi. 

Rejiminin iki numaralı ismi haline gelen El Duri kızını Saddam Hüseyin’in oğlu Uday Hüseyin’le evlendirdi. 

20 Mart 2003’te Irak’ı işgal etmeye başlayan Amerikan güçleri 9 Nisan 2003’te Bağdat’a girerek Saddam Hüseyin rejimine son verdi. Daha sonra Saddam ve Baas rejminin birçok önde gelen ismi yakalanmasına rağmen İzzet İbrahim El Duri yakalanamadı.

ABD’nin 55 kişilik en çok aranan Iraklılar listesinde 6. sırada yer alan Duri listede önünde bulunan kişilerin yakalanması ya da öldürülmesiyle zamanla en çok aranan kişi haline geldi.

2003 yılının sonunda ABD liderliğindeki koalisyon güçleri tarafından El Duri’nin ele geçmesini sağlayacak bilgiyi verenlere 10 milyon dolara kadar para ödülü verileceği duyuruldu. 

2004 yılının Eylül ayında Tikrit’te gerçekleştirilen bir operasyonla yakalandığı iddia edildiyse de, Irak İçişleri Bakanlığı, yakalanan kişinin yapılan testler sonucunda El Duri olmadığını açıkladı. 

İzzet İbrahim El Duri’nin Irak’taki Sünni direnişi örgütleyen isimlerin başında geldiği iddia ediliyor. El Duri’nin terör örgütü IŞİD’in üst düzey yöneticilerinden biri olduğu ileri sürülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ