Sağlıklı Bir Evlilik İçin Doğru Eş Seçimi Nasıl Yapılır?

Damla Kankaya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.
  • 10 Eylül 2015
  • 1.152 kez görüntülendi.

images

Evlenmeye karar verildiğinde evi geçindirmek, çocuk sahibi olmak, cinsellik,  birbirine destek olmak, hayal kırıklıklarını hazmetmek, başarıları kutlamak yani kısacası bir güç birliği oluşturmak için bireylerin birbirlerine verdikleri sözdür. Evlilik kurumsallaşmış bir yol, bir ilişkiler sistemi, bir kadınla bir erkeği birbirine bağlayan, doğacak çocuklara toplumda bir yer edinmeyi sağlayan, toplumsal yönden devletin kontrol, hak ve yetkisi bulunan yasal bir kurumdur.

Ayrıca toplumlarda farklılıklar gösterebilen, aile kurmayı ve soyun devamını sağlayan iki insanın kalıcı bir evlilik için birlikte oluşturdukları, birbirlerine ve çocuklarına karşı ortak sorumluluklarını yerine getirmeye söz verdikleri, birbirine bağlı sistemlerden oluşan bir kurumdur.

Özetlemek istersek eğer evlilik,  birbirini seven iki bireyin duygularını içsel dünyalarından çıkarıp sosyal bir gerçeklik haline getirmek için yaptıkları bir seçimdir.
Peki hayatımızın yarısından fazlasının söz konusu olduğu bu kararı kiminle birlikte vermeliyiz?

Hangi eş özellikleri ile sağlıklı bir ilişki yaşayabiliriz?

Partnerimizde olmasını istediğimiz özellikler nelerdir?

Tüm bu sorulara bir detsek sağlaması ve aydınlatması amacı ile eş seçiminin önemi ve eş seçimi ile ilgili birtakım bilgiler bu yazıda sunulacaktır.

Eş seçimi insan hayatındaki en önemli kararlardan birisidir. Birey geri kalan hayatındaki vereceği bu kararla birlikte birçok yönden olumlu veya olumsuz yönde etkilenmektedir.
Evlilik hayatı bireyin ömrünün yarısından fazlasını, hatta bazen üçte ikisinden fazlasını kapsayabilmektedir. Bu sebeple eş seçimi önemli bir karar, zor ve karmaşık bir dönemdir.

Eş seçiminin başarılı olabilmesi için kişinin evlilikteki beklentilerinin gerçekçi olup olmadığını belirlemesi gerekmektedir.  Ortak yönleri çok olan kişilerin evliliklerinde başarı şanslarının yüksek , fakat birbirine tam olarak uyum sağlayan iki kişi bulmak ve bunların her yönüyle olumlu ilişkiler içinde yaşamalarını beklemek pek gerçekçi değildir.

Toplumumuzda eş seçimi sürecinde düşünülmesi gereken bazı önemli faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

Evlenilecek kişiye yönelik hissedilenler ve düşünülenler

Evlenilecek kişinin fiziksel özellikleri        

Evlenilecek kişinin kişilik özellikleri  

Evlenilecek kişinin eğitim durumu 

Evlenilecek kişinin maddi durumu    

Evlenilecek kişinin yetiştiği yer  

Evlenilecek kişinin aile yapısı

Evlenilecek kişinin çocuk isteyip istememesi

Evlilik öncesi eş seçiminizi yaparken bu gibi konuların üzerinde durarak her noktanın ayrı ayrı düşünülmesi gerekir.
Bu süreçte kararınızı vermekte zorlanıyorsanız veya sorularınızı cevaplamakta güçlük çekiyorsanız bir uzmandan danışmanlık alabilirsiniz.

Kaynaklar:

Yılmazçoban, A.M. (2010) Evlilikte Çiftleri Etkileyen Unsurlar ve Arkadaşlık İlkeleri. Yalova Sosyal Bilimler Dergisi
Sarıoğlu, M., Yazıcı, K., Tuncel, E. ve Keskinoğlu, M.Ş. (2012-2013) Mutlu Aile Proje Kitabı-3.
Anar B. (2011) Evli Ve Çalışan Yetişkinlerin Toplumsal Cinsiyet Rolleri İle Evlilik Doyumu Ve İş Doyumu İlişkisinin İncelenmesi
Çelik, M. (2006) Evlilik Doyum Ölçeği Geliştirme Çalışması

 

Uzm.Psk.Damla KANKAYA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatih dedi ki:

    Şimdiye kadara olan evliliklerde kimse bunları araştırmaz ve araştırmalarına da gerek kalmaz iki kişi birbirini sevdik ten sonra ne maddiyat önemli ne de isinin ne olduğu yada kaç üniversite bitirdiği zaten.bunları araştırıp da evlilik yapmaya kimse cesaret de etmez zaten aradığı kriterlere uygun bi eş de bulamaz. Ama artik niyle değil sizin dediginiz gibi en ince ayrıntısına kadar soruyorlar isini evini maaşını okulunu falan gibi ama kimse artik demiyor Adam misin yada mert mi namuslumu sözünün eri mi yada diNi ne diye sormuyorlar millet artik bunlara bakmıyor gözlerinin para makam mevki kariyer bürümüş biz önce millet olarak kendimize bi çeki-düzen verelim sonra zaten bütün evlilikler de düzelir eklenecek ler de nasıl karar vereceğini bilir.

BİR YORUM YAZ