Samsun’da Terme-Natör isimli robot geliştirildi

  • 01 Haziran 2015
  • 754 kez görüntülendi.
Samsun’da Terme-Natör isimli robot geliştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale’de düzenlenen 9. Uluslararası Robot Yarışması’nda, Terme Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Bölümü öğrencileri “Terme-Natör” projesiyle ikincilik ödülü aldı.

Projenin danışman öğretmeni Ramazan İnan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerinin başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

FİLMDEN ESİNLENDİLER

Türkiye dahil 4 ülkeden, 271 üniversite ve bin 212 ortaöğretimden toplam bin 483 öğrencinin katıldığı yarışmada, serbest kategoride 2. olan “Terme-Natör”ün bomba imha robotu olduğunu anlatan İnan, projeye “Terminatör” filminden esinlenerek Terme’de geliştirilmesi nedeniyle bu ismi verdiklerini söyledi.

İNSANA İHTİYAÇ DUYULMADAN BOMBA İMHASI

Bomba imhasında istenmeyen kazalar yaşanabildiğini, can ya da uzuv kayıpları olduğunu anımsatan İnan, “Terme-Natör” ile insana ihtiyaç duyulmadan bombanın bulunup imha edilebileceğini bildirdi.

1,5 KİLOMETRELİK ALANDA GÖRÜNTÜLEME

İnan, proje ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Terma-Natör, üzerindeki kamera ve kavrama sistemleri ile bombanın bulunduğu alana gidip görüntüleme ve imha yapabiliyor. Kameralardaki görüntüleri gözlük ve monitörlere aktaran robot, aynı zamanda delme ve lazer sistemiyle bombayı, bulunduğu alana fünye koyarak patlatabiliyor. GPRS sitemi ile 1,5 kilometrelik alanda görüntüleme ve yer bildirimi de yapan robot, bomba imha uzmanlarına kolaylık sağlayacak.”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ