Sarı Porsche’deki yasak aşk İran’ı salladı

  • 02 Mayıs 2015
  • 740 kez görüntülendi.
Sarı Porsche’deki yasak aşk İran’ı salladı

İran’a 2009’dan bu yana uygulanan uluslararası yaptırımlar, ülkede yurt dışı ve rejim bağlantısı kuvvetli bazı isimlerin ambargonun etrafından dolaşarak çok yüklü miktarda zenginleşmesine sebep oldu.

Türkiye bağlantıları da ortaya çıkan Babek Zencani adlı genç iş adamı bunlardan biriydi. Ama zenginleşen sadece bu gençler değildi. Onlara yardımcı olan hükümet çevresinden isimler de bu zenginleşmeden nasibini aldı. Tabi çocukları da…

TAHRAN’IN ZENGİN ÇOCUKLARI

Vatan’dan Uğur Koçbaş’ın haberine göre, sosyal paylaşım sitesi Instagram’da ‘Rich Kids of Tehran’ (Tahran’ın zengin çocukları) isimli hesapta paylaşılan fotoğraflar İran gibi kapalı bir toplumda bile zenginlerin çocuklarının nasıl bambaşka bir hayat yaşadığının göstergesi oldu.

SARI PORSCHE MEZARI OLDU

İşte o hayatı yaşayanlardan biri de geçen hafta Tahran’ın Bağdat Caddesi olarak nitelendirilebilecek Vali Asr bulvarında kaza yapan sarı Porsche Boxster GTS’in içinde ölen 21 yaşındaki Muhammed Hüseyin Rabbani Şirazi’ydi. Daha da vahimi aracın direksiyonunda oturan da kendisi değildi.

Şİİ DİN ADAMININ TORUNU SEVGİLİSİYLE ÖLDÜ

Kazada hayatını kaybeden ikinci isim sürücü koltuğundaki 20 yaşındaki Parivaş Ekberzade isimli genç kızdı. 250 kilometre hızla giderken ağaça çarpan aracın içinde ölenlerin kimlikleri açıklanır açıklanmaz İran sallandı. Şirazi, hükümete yakın bir Ayetullah’ın (Fetva verme yetkisine sahip Şii din adamı) torunuydu ve bir başka kızla nişanlıydı.

YASAK AŞK İRAN’I SALLADI

Aralarında akrabalık bağı olmayan kız ve erkeklerin bir araya gelmesinin yasak olduğu İran’da gecenin bir vakti, bu genç İranlı yasak aşkıyla hem de Porsche’sinin içinde nasıl rahatça ‘fink’ atabiliyordu? Yaptırımlar altında nefes dahi almakta zorlanan halk kıvranırken, birileri nasıl böyle bir lüks içinde yaşayabiliyordu? Sosyal medya işte bu sorularla ve yönetime yönelik tepkilerle dolup taşınca mollalar bu duruma tepkisiz kalamadı.

TÜRKİYE’DE TATİL YAPTILAR

Tahran’ın nispeten orta gelirli bir ailesinin kızı olmasına rağmen yasak aşkının parasıyla lüks bir hayat yaşayan İranlı genç kız, bu hayata dair fotoğrafları da 25 bin 800 takipçiye sahip olduğu Instagram hesabından paylaşıyordu. Muhammed ile yaptıkları Türkiye tatilinin hatırası da bu fotoğraftı.

“HÜKÜMET BUNA DUR DEMELİ”

İran dini lideri Hamaney kazanın ardından yaptığı açıklamada, “Bazı zengin çocukları sokaklarda pahalı arabalarıyla geziyor. Bu da toplumda psikolojik bir rahatsızlık yaratıyor” diye konuştu. Hamaney, “Hırsız, hırsız diye bağırmakla hırsızlığı önleyemezsiniz. Herkes yolsuzluk var diyor ama kimse gerekli önlemleri almıyor. Hükümetin artık buna bir dur demesi şart” diyerek hükümeti de uyardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ