Sarkozy’den İslam’ın yasaklanmasını isteyen başkana cevap

  • 15 Mayıs 2015
  • 611 kez görüntülendi.
Sarkozy’den İslam’ın yasaklanmasını isteyen başkana cevap

sarkozy

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı ve muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy, partisinin Venelles kenti Belediye Başkanı Robert Chardon’un İslam’ın yasaklanması talebini kınadı.

“BU TEKLİFİ KINIYORUM”

Sarkozy, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yayımladığı mesajında, “Laiklik aynı zamanda sınırları belirlemek anlamına gelse de bu teklifi kınıyorum. Hukuk ve sınırlamalar birlikte yürütülmelidir” ifadelerini kullandı.

Chardon, Twitter’da paylaştığı mesajlarda Fransa’da İslam inancının yasaklanmasını teklif etmişti.

3 KEZ TEKRAR ETTİ

Belediye Başkanı Chardon, 3 kez tekrar ettiği aynı içerikli mesajlara, 2017 yılında Fransa’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini partisi UMP’nin kazanacağını ima ederek, “18 Ekim 2017’de Fransa’da İslam yasaklanacak” ifadesini de eklemişti.

“TEK ÇÖZÜM İSLAM’I YASAKLAMAK”

Chardon ayrıca “Fransa’nın yaşadığı sorunların tek çözümünün İslam’ın yasaklanması olduğunu” ve teklifine Sarkozy’nin cevabını beklediğini belirtmişti.

“İSLAM KARŞITI İFADELER KABUL EDİLEMEZ”

Chardon’un açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Ulusal İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri, Fransa’da laikliğin dini inançların yaşanmasına izin verecek şekilde uygulanması gerektiğini belirtmiş, Fransa gibi laik bir ülkede bir belediye başkanının İslam karşıtı ifadeler kullanmasının kabul edilemeyeceğini kaydetmişti.

SALDIRILAR 6 KAT ARTTI

Ulusal İslamofobi Gözlemevi’nin yaptığı araştırma, ülkede Müslümanlara yönelik tehdit ve saldırıların bu yılın ilk üç ayında rekor seviyede arttığını ortaya koymuştu. Araştırmaya göre, geçen yılın ilk üç ayında Müslümanlara yönelik 37 tehdit ve saldırı kayıtlara geçerken, bu sayı bu yılın ilk üç ayında 6 kat arttı ve 222’ye çıktı.

Fransa’da ocak ayında Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste devam eden terör eylemlerinin ardından Müslümanlara ait ibadet yerleri ve mezarlıklara yönelik saldırılarda büyük artış gözlenmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ