Selfless İncelemesi

Öznur Karataş Şan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.
  • 09 Eylül 2015
  • 792 kez görüntülendi.

selfless

Hiç izlememiş olmayı  dilediğim filmlerin, zamanımı nasılda çaldığı farkındalığının can sıkıntısı, izledikten sonra vaktinde izleyememiş olmanın  üzüntüsü ve geçte olsa iyi ki izledim dedirten filmlerin sarhoşluğuyla kazanıma dönüşüyor bir yerde. Selfless filmi 2015 Temmuz filmi. Bana izlemek Eylül’de nasipmiş. Filmi izlerken aklımdan geçen sayısız düşünceleri kovuşturdum durdum. Filmden hemen sonrası için kendime notlar aldım. Senaristine bakmayı unutma, başka hangi kurguları varmış, herhangi bir yerde yazıyor mu? En iyi filmi hangisi …vs vs

Selfless  biraz kurgu biraz inceden felsefe ve birazda aksiyon içeren izlenesi bir film. Cilt kanseri olan bir adamın,  beden değiştirme hikayesi ile başlıyor öykü. Cilt kanseri ihtiyar bir adam bedenini  kendisinden en az yirmi yaş küçük biri ile değiştiriyor  ve artık genç biri gibi yaşamaya, davranmaya başlıyor.

Tam da içine sıkıştığımız durumu izah eden  bir senaryo.  Bedenler yaşlansa da o ruh hiç yaşlanmıyor.  Halk arasında ki “hissettiğin yaştasın” muhabbeti,  “bu yaşta bu üşengeçlik, yaşlanmadan  ölücem ben“  telaşesi  ve  hızına yetişemediğimiz  estetik ameliyatları hep ruh ile bedenin birbirine  orantılı ilerleyemesinden.  Derin mesele…

Herakleitosa göre,  “ben”  ruh (varlık) anlamındadır.

Filmin senaryosunun esin kaynağı da bu olmalı.  Bedenleri değişen insanların ömür boyu kullanmak zorunda oldukları bir ilaç var. Eğer ilacı keserler ise, bedenin ilk sahibi kendi ruhunu yaşatıyor. Varlık ve ruh ilaç olmadığında tekrar buluşuyorlar yani.

Varlık ve Ruh’u tekrar buluşma ya da buluşamama sürecinde olumlu yada olumsuz etkileyen etken, dışarıdan alınan madde.

Maddede kaybolmuş ruhlar …

Filmin sonu,  seyirci mutlu son istiyor esasına dayalı.  Bu da tavsiye edilmeye değer kılıyor doğrusu.

Filmin aksiyon kısımlarını dert etmemek ve sanalda bırakıp, mantığını kesinlikle sorgulamamak gerek. Zira şehrin ortasında bir laboratuarın bombalanması,  askeri anlamda eğitim almadığı halde iyi iş çıkaran  bir hatunun varlığı büyük  resmi  görmeyi  engellemesin bence iyi iş çıkmış. Fırsat bulduğunuzda bakmadan geçmeyiniz.

İyi seyirler dilerim.

Film Hakkında :

Vizyon Tarihi  2015 Temmuz,  ABD yapımı , Yönetmeni  Tarsem Singh

Oyuncular: RyanReynolds, Ben Kingsley, Natalie Martinez , Matthew Goode, Victor Garber

Senaryo: David Pastor, Alex Pastor

Yapımcı: RamBergman, Peter Schlessel

 

Öznur Karataş Şan

YAZARIN SON YAZILARI
İyi Salladık! - 15 Ekim 2015
Mahalle Baskısı - 9 Ekim 2015
Selfless İncelemesi - 9 Eylül 2015
Erkekleşen Kadınlar - 31 Ağustos 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Semra Kavalcı Eser dedi ki:

    Çok güzel. Devamını bekliyoruz.

  2. Anonim dedi ki:

    Bu ne güzel bir süpriz Semracım. Teşvik olurda yazı olmaz mı☺️ Sağ olasın.

BİR YORUM YAZ