Sen Dilinden Ben Diline

Zeynep Arı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
 • 27 Haziran 2015
 • 2.240 kez görüntülendi.

iletisim-slayt

İletişim ; duygu düşüce ve bilgilerin her türlü yolla başkalarına aktarılması sürecidir. Sözlü, sözsüz ve davranışlarla ifade edilen iletişim ,doğru kullanılmadığında çatışmalara , sürtüşmelere ve anlaşmazlıklara doğru katlanarak çatışmayı besler.
İletişim dilin de” sen” ve “ben” iletisi diye iki kavram vardır. Çoğu zaman farkında olmadan kullanılan” sen” dili ilişkileri çıkılmaz bir hale koyarak karşı tarafın benliğinde onarılması güç hasarlara yol açmaktadır .İletişim karşılıklı bir etkileşim sürecidir. Yetişkin olarak sağlıklı bir iletişim kurabilmek için ,bunların farkına vararak , duygularımızda çocuklarımıza ve karşımızdaki yetişkin kişilere kendilerine güven duymalarını sağlayacak mesajlar vererek iletişim çatışmalarının önüne geçebiliriz. Bireyin kabul edilemeyen davranışları karşısında suçlayıcı ,yargılayıcı, değerlendirici,eleştirici mesajları içeren bir nevi ; saldırı ve tahrip gücü yüksek bir dildir “sen” dili.
– Kişiye yöneliktir
– Kişiye kendisi ile ilgili şeyler söyler
– Benlik saygısını zedeler
– Öfke ve nefret duyguları oluşturur
– Çekingen ve saldırgan bir insan yaratır.
Sen mesajları iletişimi engeller bizimle ilgili bir mesaj içermediği için odak hep karşımızdaki kişidir.

“Ben” dili karımızdaki kişinin kabul edilemez davranışları karşısında , yaşadığımız duyguları dile getiren ; suçlayıcı, eleştirici,yargılayıcı mesajları içermeyen , saldırı ve tahrip gücü olmayan bir dildir. İlişkiyi çatışmadan uzak tutar. Karşı tarafa düşünmesi için fırsat verir.

– Davranışa yöneliktir
– Dinleyen ile ilgili bir şey söyler
– Benlik saygısını olumlu etkiler
– Etkin insanlar yaratır.
“ben “ dili bireyleri cesaretlendirici ve motive edici bir dildir. Güven verir ve özgüveni artırır. “Ben” dili duygularımızı içtenlikle ifade etmemizi sağlar. İletişimdeki çatışmalarımızın altında bu gibi pek önemsenmeyen ve fark edilmeyen mesajlar yatmaktadır.

“Sen” dili ile “ben” diline örnek vermek gerekirse.
“SEN” DİLİ
-Her zaman sözümü kesiyorsun çok saygısızsın
“BEN” DİLİ
-Bir şey söylemeye başlayıp ,bir türlü sonunu getiremediğim zaman çok rahatsız oluyor , üzülüyorum.

Bu örnekleri sizlerde çoğaltabilirsiniz. Konuşmadan önce bir saniye düşünün. Hangi dili daha çok kullanıyorsunuz? İlişkileriniz bu yüzden çatışmada olabilir mi?
Kızgınlık ve öfke duyduğumuz zaman” sen “ dili yerine “ben” dilini kullanarak bu durumu avantaja çevirebiliriz.” Ben “ dili mesajını iletirken karşımızdakini çatışmaya koymaz öfke ile geri bildirim yapılmasının önüne geçerek iletişim uyuşmazlığını bertaraf eder.
Suçlayıcı bir dil her zaman çatışmayı besleyen bir dildir.Karşı tarafın savunmaya geçip bize cephe almasını önleyebilmek için , ilişkilerimizde ben dilini daha sık kullanarak doğru bir iletişim başlatmış olabiliriz. Öfkeliyken bir daha düşünelim ve bizi inciten davranış neyse” ben” dilini kullanarak bunu ortadan kaldıralım.

Zeynep ARI

YAZARIN SON YAZILARI
Alemin Özü - 15 Haziran 2016
Hayatın Pusulası - 10 Nisan 2016
Enaniyet Tuzağı - 9 Mart 2016
Sabır - 8 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  bilgilendirici ve guzel bir yazi.Tebrikederim…

 2. Anonim dedi ki:

  Çok güzel yazı ,gerçek Hayatımızda yaşadığımız olaylardan esinlenerek yazmışsınız belli:))

 3. İsmail dedi ki:

  Başarılarınız Devamını diliyorum saygılar…..

BİR YORUM YAZ