Sessiz Çığlıkları Duyuyor musunuz?

Alican Çetinkaya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
  • 23 Ocak 2016
  • 1.005 kez görüntülendi.

resim2-382x272

Yüzyıllardan 21. Çağlardan teknoloji, uzay vs.. Yıllardan 2016. Aylardan Şubat. Ülkelerden Türkiye. Sürekli gelişim, değişim, ilerleme, modernleşme, çağdaşlaşma vs. bir sürü kavramla büyüdüğümüzü, geliştiğimizi ve giderek hayat standartlarımızın arttığına dair söylemleri sürekli dile getiriyoruz. Kullandığımız arabaların modelleri, aldığımız maaşlar, standartlarımız vs. belki yıllar geçtikçe sayısal olarak artıyor. Ama ne yazık ki gün geçtikçe artan ve yine ne yazık ki artık kanıksamaya başladığımız ve bize gün geçtikçe ‘normal!’ gibi gelmeye başlayan bir durum daha var. Belki her gün okuduğumuz gazetelerde, izlediğimiz haberlerde görüyoruz ama üzerine düşünmüyoruz bile, gözümüzden kaçmaya başlıyor artık, gittikçe sessizleşiyoruz bu duruma. Söz konusu bu durum ise KADIN CİNAYETLERİ.
Gündelik yaşamımızda sürekli olarak kadınların kutsallığını dile getirip anneliğin, kadınlığın ne kadar kutsal bir mesele olduğunu söyleriz. Hep “Türk toplumunda kadının önemi çok büyük!” deriz. Hatta bir hadis der ki; ‘Cennet annelerin ayakları altındadır.” ama söz konusu olan ve sadece dilsel bir takım yollarla dile getirdiğimiz bu saygı ve atfedilen kutsallığın gerçekleşmesi ne yazık ki söz konusu bile değil.
•2008 yılında 80, 2010 yılında 180 kadın cinayete kurban gitti. 2014 yılında ise bu rakam 294’e ulaştı.
•Son 5 yılda 1134 kadın öldürüldü (Bu rakam 23 Kasım 2015’te açıklanan rakam. .
•Kadın cinayetlerine ilişkin dava sayısı son 7 yılda 12 bin 678’e ulaştı.
•Kadınların %40’ı kocaları, %26’sı akrabası, %14’ü tanıdığı biri, %13’ü erkek arkadaşı, %7’si eski kocası tarafından öldürülüyor.
•Bu cinayetlerin %47’si kadının, hayatına dair verdiği bir kararı uygulamak istemesi sebebiyle, %25’i boşanmak istemesi sebebiyle, %10’u ise ekonomik sebeplerle işleniyor.
•Kadın cinayetlerinde ateşli silah kullanma oranı % 80’lere ulaştı.
•Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2000 ‘de yayımladığı bir istatistikte dünyada eş ve sevgililerinin saldırısına en çok uğrayan kadınların %57.9 ile Türkiye’de olduğu biliniyor. (Anon., 7 Haziran 2000)
•Dünya ölçeğinde ise, her üç kadından biri şiddet görüyor.
Bu oranlar ve sayılar maalesef medyaya ulaşan ve bilinenleri. Medyaya ulaşmış olan kadın cinayetlerinin dışında tabi birde medyaya ulaşamayan kadın cinayetleri mevcuttur. Kadın cinayetlerinin sebeplerine bakıldığında öne çıkan etkenler ise; kıskançlık, töre, dayak, tecavüz, boşanma ve eski sevgili şiddeti olarak karşımıza gelmektedir. Kadınların hayatları konusunda aldıkları kararlar ne yazık ki erkekler tarafından engellenmeye çalışılmış ve bu engellemeler ölümle sonuçlanmıştır. Türkiye’de kadınların %38’nin yaşamlarının herhangi bir evresinde fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kaldığını kaçımız biliyor? Ya da her 4 saatte 1 kadının tecavüze uğradığını? Bilemiyoruz çünkü; bu kadınların %89’u yaşadığı şiddet sonrası herhangi bir kuruma başvurmuyor ve artan bu ölümler karşısında hala resmi araştırmaların yapılmaması da yıldırıcı bir etken olamıyor.
Kadınların kendi hayatları konusunda, çalışma, sosyal yaşam, kendi cinsel hayatları, eğitim gibi vs. bir çok alanda ne yapmaları ve nasıl yaşamaları konusundaki karar mekanizması erkekler olmakta ve bu baskının sonuç vermemesi halinde ise kadınların hayatları yine erkekler tarafından sonlandırılmaktadır.
Bu yazıyı yazmamdaki sebep ise cinayetler üzerine nesnel bir meseleyi ortaya koymaktan ve bundan sonuç çıkarmaktan çok gün geçtikçe artık bu cinayetlerin toplum nazarında normalleşme ve giderek kanıksanmaya başlanmasıdır. Bizler kadın, erkek, lgbt vs. tüm bireyler olarak ortak bir bilinçle hareket etmeli ve bu şiddetin önüne geçmek için çabalamalıyız ve bilinçlenmeliyiz.
Çünkü bu cinayetler her geçen gün daha da vahşileşiyor, rakamlar katlanarak artıyor!

Alican ÇETİNKAYA

YAZARIN SON YAZILARI
Güvensizlik - 13 Aralık 2015
Fil,Fare Doğurdu - 14 Kasım 2015
Şimdi Sırası Değil - 18 Eylül 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ