Siyasi belirsizlik tablosu Batı medyasını sevindirdi

  • 08 Haziran 2015
  • 513 kez görüntülendi.
Siyasi belirsizlik tablosu Batı medyasını sevindirdi

j

Seçimlerden önce Türk seçmenini etkileme yönünde algı operasyonları düzenleyen dünya basını, 7 Haziran seçim sonuçlarını “son dakika” koduyla izleyicilerine duyurdu. Yorumlarda, koalisyon olasılığı ve HDP’nin barajı geçmesi ön plana çıktı.

ABD ve Avrupa medyasında seçmenin yeni anayasa ve başkanlık sistemine onay vermediği ve HDP’yi meclise taşıdığına dair yorumlar ön plana çıktı.

THE GUARDİAN: “ERDOĞAN KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜ”

İngiliz gazetesi The Guardian, birinci sayfasında Türkiye’deki seçim sonuçlarını “bomba etkisi yaratan bir sürpriz” olarak nitelendirdi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 10 yılın en kötü yenilgisini aldı.

Gazete, Türkiye’deki genel seçimlere tam sayfa ayırdı. Dış haberler sayfasındaki haberin başlığı, “Erdoğan, Türkiye’deki seçimlerde küçük düşürüldü” oldu.

Gazete, seçim öncesi Türkiye’yi eleştiren yayınlarıyla dikkat çekmişti.

WALL STREET JOURNAL: HEZİMETE UĞRADILAR

Türkiye’nin kaderini belirleyecek seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından, Amerika’da yayınlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, AK Parti’nin 2015 seçimlerinde “hezimete uğradığı” değerlendirmesini yaptı. İlk gelen sonuçların, AK Parti’nin, 2002’den bu yana sürdürdüğü tek parti iktidarını yitireceği yönünde olduğunu belirten WSJ, AK Parti’nin muhalefet partilerinden çok oy almasına karşın, tek parti iktidarını yitirip koalisyona gitmekle yüz yüze kalabileceği yorumunda bulundu.

ZDF: ZORUNLU KOALİSYON

Alman televizyonunun ikinci kanalı ZDF, saat 19.00 haber bülteninde Türkiye’de yapılan milletvekili seçimlerinin ilk sonuçlarına göre iktidar partisi AK Parti’nin oy kaybettiğini duyurdu. Kanal, ilk tahminlere göre AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partileriyle koalisyon yapmak zorunda olduğunu belirtti. ZDF kanalı, Türkiye’den bazı kanalların seçimle ilgili analizlerini ekrana taşıdı. AK Parti’nin çoğu bölgelerde oy oranının düşüklüğüne yer verildi. Seçimlerde Güney Doğu Anadolu bölgesiyle çoğu kentlerde HDP, CHP, MHP partilerinin oylarının yükseldiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sisteminin zor durumda olduğu bildirildi. Fransız ve İsviçre televizyon kanalları da ana haber bültenlerinde bugün Türkiye’deki seçimleri ekrana taşıdı. Avrupa’nın gözü seçim sonuçlarındaydı.

ALMAN BASININDA SEÇİMLERE GENİŞ YER VERİLDİ

Almanya’nın ulusal gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung haberinde “Erdoğan ne yapacak?” sorusunu soran bir başlıkla Türkiye’deki genel seçim haberlerine yer verdi. Türk solunun ve Kürtlerin partisi HDP’nin seçimden alacağı sonucun Erdoğan’ın geleceğini belirleyeceğini yazdı.

Die Welt gazetesi de Türkiye’deki seçimlerle ilgili olarak “Tarihi Bir Sonuç Çıkabilir” başlığını kullanarak, tarihi sonucun HDP’nin seçim barajını aşması olarak belirledi.

FRANSIZ BASININDAN KÜRT VURGUSU

Fransa’nın önde gelen gazete ve dergilerinde genel seçimlerle ilgili olarak son günlerde seçmenin AK Parti’ye azalan ilgisi, Kürt oylarının önemi vurgusu yapıldı. Gazetelerdeki yorumlar, Kürtlerin HDP çatısı altında seçime katılmasıyla birlikte, bu seçimlerdeki asıl heyecanlı bekleyişin eskiden olduğu gibi AK Parti’nin kaydedeceği başarı değil HDP’nin kaydedeceği başarı olduğu vurgulandı. France 24 kanalında bugün yayınlanan röportajlarda da Kürtlerin hayal kırıklığı ve seçimlerdeki gerginliğine yer verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ