Son halifenin kızının hatıralarında sürgün gecesi

  • 16 Mart 2015
  • 574 kez görüntülendi.
Son halifenin kızının hatıralarında sürgün gecesi

Halifeliğin kaldırılmasının 91. yılında, Son Halife Abdülmecid Efendi’nin kızı Dürrüşehvar Sultan’ın hatıralarından, halifeliğin kaldırıldığı gece yaşananlar ve ertesi gün sürgün edilmeleri Murat Bardakçı’nın köşesinde yayınlandı.


(Abdülmecid Efendi’nin 1922 Mayıs’ında hilâfete gelmesinden sonra Topkapı Sarayı’nda yapılan biat töreni)

Habertürk yazarı, halifelik makamının artık geçerliliğini yitirdiğini ve bir halifenin Sünni dünyasının tamamı tarafından tanınmasının mümkün olmadığı yorumunda bulunarak, Abdülmecid Efendi’nin kızının o gece anlattıklarını köşesine taşıdı. İşte o satırlar:

“ECDADIMIZIN SEVGİLİ YURDUNA VEDA ETTİK”

…Arkamızda yedi asırdan beri pâyidâr olan Osmanlı ailesinin sönmüş ocağını ve Türk Tarihi’ni şanla dolduran dâhîlerin tahtını sahipsiz bırakarak, ecdâdımızın sevgili yurduna vedâ ettik.

“MEMLEKETTEN BİR ÇAKIL TAŞI ALDIM”

Memleketten son bir hâtıra olmak üzere yerden bir çakıl taşı aldım. Vatanımın bu mini mini parçasını kalbimin üzerine bastırarak düşündüm. Evet benim kederli günlerimde yegâne tesellîm bu olacaktı. Kimbilir hasretli anlarımda bu hâreli taşa bakarak, güzel şehrimin resmini, yedi asır sonra yıkılan muazzez ocağın harabelerini ve küçüklüğüm geçen sevgili bir yuvayı görecektim.“FATİH’İN RUHUNA SESLENDİM”

…Nihayet otomobillere bindik. Gecenin karanlığında pek çok heybetli şekiller görüyorum zannettim ve sanki onların arasından korkunç zulmeti aydınlatan azametli bir cisim bize yaklaştı! Artık dayanamadım ve ‘Ey büyük Fatih!’ dedim. ‘Bak, şâheserin kimlerin elinde kaldı! Onun yegâne muhafızı senin asîl âileni istemiyorlar! Senin hafîdliğine (neslinden gelmeye, torunun olmaya) bi-hakkın (hakkıyla) lâyık olan Halife’yi memleketinden atıyorlar! Hizmetini reddederek, vatan aşkıyla dolu olan kalbini çiğnediler! Milletinin şimdiye kadar lekesiz kalan ismini kirlettiler. Türk neslinin asâletini ortaya çıkaran Âl-i Osman eski yurdunun sevgili kucağından atıldı’.

(Kahire’de 1922 Mayıs’ında toplanan ve sonuçsuz kalan Hilâfet Konferansı)

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ