Sosyoloji ve Sosyolog Nedir?

İsmail Atağan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 20 Eylül 2015
  • 3.519 kez görüntülendi.

universite-sosyoloji-bolumu

Sosyoloji Bölümü; Düşünen,sorgulayan toplumları ve yaşamı eleştirel şekilde inceleyebilen, analizler yaparak toplumun gelişimine katkı sağlayan bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

Sosyoloji lisans bölümünü bitiren  SOSYOLOG unvanını alır.

Yüksek öğretim Kurulu ve Üniversiteler sosyoloji lisans programı için yukarıdaki tanımlamayı yapmıştır.

Ancak ülkemizde sosyoloji bölümü mezunları genel olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi birkaç bakanlıkta Sosyolog unvanı ile istihdam edilseler de, sosyoloji bölümünün tanımına uygun iş yaptıkları söylenemez, masa başı iş dediğimiz düz memurluk kadrosunda çalışan memurun yaptığı işi yapmakta, hata çoğu zaman aynı bakanlığın memur kadrosunda bulunan personelle ortaklaşa aynı işi yapmaktadır.

Oysa en başta belirttiğim gibi Sosyolog; toplumu inceleyen toplumsal olaylarla ilgili analizler yapan, yapması gereken uzman kişidir.

Sosyolog ne yaparsa yada nasıl çalışırsa toplumsal anlamda daha faydalı olabilir, ona değinmek istiyorum.

Sosyoloji ve Sosyologun çalışma alanı geniş ve kapsamlı olsa da ülkemizde ihtiyaç duyulan sosyoloji alanlarını şöyle sıralayarak, bu alanda uzman kişilerin yetişmesini temenni ediyorum.

  • Eğitim Sosyolojisi
  • Din Sosyolojisi
  • Ahlak Sosyolojisi
  • Kültür Sosyolojisi
  • İş ve Meslek Sosyolojisi
  • Siyaset Sosyolojisi

Bu alanlara örnek vererek kısa kısa değinmek  istiyorum.

Eğitim Sosyolojisi, bireyin kişiliği ve toplumsal değişimini, bireyin, birey ve toplumla iletişimi, etkileşimini  inceleyen sosyoloji dalıdır. Birey eğitim gördüğü halde iletişimde güçlük çekiyorsa veya topluma uyum sağlama konusunda problem yaşıyorsa, karşısındakine insan olarak değer vermiyorsa, inancına yaşamına saygı duymuyorsa , bu durumda eğitim de Sosyolog ihtiyacı  doğmuş oluyor. Sosyolog bu durumda derin analizler yapıp olayların sebep ve sonuçlarını göz önünde bulundurarak çözüm için raporlar hazırlayıp, MEB e ve ilgili kurumlara sunmalı.

Din Sosyolojisi, dinin birey ve toplum üzerine etkilerini inceler, bu alanda sosyologa neden ihtiyaç vardır.  %90 ı Müslüman olan ülkemizde İslam’ın birleştirici ve bütünleştirici etkisi her geçen gün azalıyorsa ve dini yaşam alanında çelişkiler ortaya çıkıyorsa bu alanda da sosyologun İslam dininin tam anlamıyla anlaşılması ve yaşanması için çeşitli çalışmalar yaparak, dinin gerektirdiği yardımsever ve iyi insan olması yolunda hedefler belirleyip, uygulanması için yardımcı olur.

Ahlak Sosyolojisi de Din Sosyolojisi ile paralellik gösterir, toplumumuz da İslami ve evrensel ahlak ilkelerinin anlaşılıp, yaşanılması için yine bu alanda da Sosyologa ihtiyaç vardır.

Kültür Sosyoloji, ülkemiz gibi kozmopolitan bir toplumda çok çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı, birbirinden etkilendiği coğrafyada kültürel gelişim için ve kültürün gelecek nesillere doğru aktarılmasında büyük görev bu alanda çalışacak sosyologlara düşüyor. Örneğin kültür çatışması dediğimiz eski toprak- yeni nesil gençlik arasındaki yaşam ve kültürel farklılıkları, yaşlıların ve  gençlerin karşılıklı birbirini anlaması ve birbirlerine karşı  hoşgörülü olmasının yollarının bulunması, Kültürel farklılıklarımızın, zenginliğimiz olduğu bilincinin verilmesi yine sosyologların görevidir.

İş ve meslek alanında ise bireyin verimli çalışması için işçi-işveren arasında etkileşimi, iş yerinin çalışan üzerindeki etkileri ve bunun toplumsal boyutunu araştıracak, bireye uygun iş ve mesleğin seçilmesinde yardımcı olacak sosyologların olması bu alanda da başarıyı getirecektir.

Siyaset Sosyolojisi, Siyaset alanında Sosyolog ihtiyacı olmazsa olmazlardandır. Ülkemizde her geçen gün siyasi kamplaşmaların ve keskinleşmelerin yaratığı toplumsal olaylar baş edilmez bir seviyeye gidiyor, bu ortamı yumuşatmak için bu alanda 7 bölgede insanların istekleri ve hassasiyetlerini araştıracak alan taramaları yapacak, bu bilgileri kurum ve kuruluşlara rapor edip, devletin bu alanda çalışmalar yapmasını sağlamalı, şöyle bir örnek vereyim, Çözüm süreci dediğimiz ülkenin en büyük ve hassas konusunda bile Sosyolog ünvanı ile kimsenin, çalışmalarının yada fikirlerinin olmayışı büyük bir eksikliktir. Bu alanda kurulan akil insanlar heyetinde hukukçu, gazeteci ,sanatçı hata ziraat odaları birliği başkanın yer alıp bir tane bile sosyologun olmaması tuhaftır,hata ve hatta ülkemizde tanınan, bilinen sosyologların olmaması çok büyük bir eksikliktir.

Bu ve benzer alanlarda çalışacak, alan taraması yapacak, kurum, kuruluşlara ve devlete rapor sunacak, toplumun ve devletin gelişimine katkı sağlayacak sosyologların bir an önce istihdam edilmesi bireysel ve toplumsal olarak hepimizin yararına olacaktır.

İsmail ATAĞAN

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ