Srebrenitsa katliamında ilk tutuklamalar geldi

  • 18 Mart 2015
  • 419 kez görüntülendi.
Srebrenitsa katliamında ilk tutuklamalar geldi

chelsea.jpg

Sırp polisinin AP’ye verdiği demeçte, Sırp ve Bosnalı savcıların ortak çalışması çerçevesinde Srebrenitsa’da binden fazla Müslümanı katletmekle suçlanan 7 kişi tutuklandı. Sırp savcı Bruno Vekaric, “Srebrenitsa’da sivil ve savaş esirlerinin toplu öldürülmesiyle ilgili bu tutuklamalar çok önemlidir. Sırbistan mahkemesinin bu konuda hassas davranması çok önemlidir” dedi. Mladiç ve Bosnalı Sırp Cumhurbaşkanı Radovan Karaciç de dahil birçok savaş suçlusu Birleşmiş Milletler Savaş Suçları Mahkemesinde yargılanıyor.

KATLİAMA ÖZEL SIRP BİRLİKLERİ DE KATILDI

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı, 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)’nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995’te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak’ın, Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır.

BELGELİ İLK SOYKIRIM

Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir. Srebrenitsa katliamı II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ